Dan ružičastih majica – Pink shirt day

Naša škola po drugi put obilježava Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day. To je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.  Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi prijatelji iz škole, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Hrvatski sabor je 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, te se ove godine po prvi put obilježio kao takav u srijedu, 22. veljače 2017. godine.

CEPN (Centar za edukaciju i prevenciju nasilja) već je četiri godine nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj. Promocijom Dana ružičastih majica postigao je  prepoznavanje obljetnice u čitavoj zemlji. Između ostaloga, na njihovu inicijativu i javno upućeni poziv, veliki broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, toga se dana u veljači u medijima pojavi noseći ružičastu majicu u znak podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, i mi smo odlučili reagirati i pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Projekt u našoj školi proveden je uz financijsku podršku Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost i sport Dubrovačko-neretvanske županije. Koordinatorica projekta je pedagoginja Nikolina Vugdelija. U provedbi su nam pomogle i učenice Srednje škole Metković, odjel odjevnog tehničara, koje su nam uz mentorstvo profesorice Milene Živković sašile majicu za pročelje škole. I ovim im putem od srca zahvaljujemo.

U sklopu projekta također su provedene radionice za učenike sedmih i osmih razreda s temom virtualnoga nasilja. Učenici četvrtih razreda izradili su ružičaste majice s porukama prijateljstva i porukama protiv svih oblika nasilja. Te majice sada ukrašavaju hodnike naše škole.

U obilježavanju ovoga dana, osim djece, sudjelovali su svi djelatnici naše škole noseći službene ružičaste majice. Djeca, koja nemaju kod kuće ružičastu majicu, nosila su barem jedan, bilo kakav odjevni predmet ili modni dodatak ružičaste boje. Ujedinili smo se i poslali snažnu poruku nasilnicima. Nasilje boli! – Zbog toga nosimo ružičasto i svima šaljemo ružičastu poruku: NASILJE PRESTAJE OVDJE!

U fotografijama koje slijede možete vidjeti koliko je ružičasto bilo u našoj školi.

objavio: Administrator   datum: 22. 2. 2017.