Projekt AFRICI S LJUBAVLJU

Africi s ljubavlju: Velika srca za Mali dom; provedba projekta i izvješće o prikupljenim sredstvima

Projekti? Uživamo raditi na njima. Uživaju li više učenici ili učitelji teško je reći. Projektu Africi s ljubavlju: Velika srca za Mali dom priključili smo se preko platforme za projekte eTwinning u suradnji s mnogim školama diljem Europe, a sami projekt su osmislili i pokrenuli učitelji United World College-a iz Mostara. Svi naši učenici i učitelji su se oduševljeno odazvali ovom projektu. Zar ima većeg zadovoljstva od toga da osim što nešto naučimo i pomognemo onima kojima je pomoć potrebna?

Učenicima smo u sklopu projekta predstavili narukvice prijateljstva – kožne narukvice koje izrađuju djeca iz sirotišta Mali dom u suradnji s lokalnim stanovništvom. Upravo je naglasak i bio na djeci iz spomenutog sirotišta u malom selu Subukia u Keniji kojem smo pomogli našim donacijama. Za svaku donaciju od 25 kuna učenici su dobili narukvicu prijateljstva. Svaka ova narukvica pretvorila se u sigurnu hranu za sirotište i školu sv. Franje, školski pribor, lijekove za malariju, mrežice protiv komaraca i novu školu u selu.

Svi razredni odjeli u našoj školi su se uključili i nakon što bi kupili narukvice za sebe tražili bi još koju narukvicu za članove svoje obitelji, pa još koju za sebe, pa još koju… Sve dok nismo gotovo ostali bez poslanih narukvica. Nismo mogli ni zamisliti da ćemo na kraju skupiti… 15.610,00 kuna. To nismo mogli ni približno zamisliti, ali zato možete zamisliti kako smo samo sretni i ponosni na naše učenike i našu školu.

To da nikada ustvari nećemo biti ni svjesni koliko smo tolikim prikupljenim novčanim sredstvima zaista pomogli sirotištu Mali dom, najbolje govori njihov odgovor nakon što smo novac uplatili na račun udruge: „Hvala vam na ovom velikom daru, a vjerojatno nikada nećete saznati pravu veličinu ovog vašeg velikog djela koje ste učinili za Mali dom i ovu afričku misiju! Milijun puta hvala!”

Piše: koordinator projekta Tomislav Tomić, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 4. 4. 2017.