DRŽAVNA NATJECANJA - Tehnička kultura

Uspjeh učenika OŠ Stjepana Radića i nastavnice Marine Nikolić na 59. Državnom natjecanju mladih tehničara

Državno natjecanje iz tehničke kulture nezamislivo je bez učenika OŠ Stjepana Radića i uč. tehničke kulture Marine Nikolić, prof. Ove godine čak 5 naših učenika sudjelovalo je na ovoj, najvišoj, razini natjecanja što je dosada najveći broj naših učenika u jednoj školskoj godini, a ujedno i osobni rekord nastavnice Marine. Državna razina natjecanja iz tehničke kulture održana je u Primoštenu od 29. do 31. ožujka 2017., a domaćin natjecanja bila je OŠ Primošten. Natjecanje su organizirali Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture. Na 59. natjecanju mladih tehničara sudjelovalo je 7 171 učenika na školskoj razini (od 31. siječnja do 3. veljače 2017.), nakon čega su provedena županijska natjecanja (3. ožujka 2017.), dok se u finalu u Primoštenu natjecalo u 12 kategorija 249 najboljih učenika viših razreda osnovnih škola od 5. do 8. razreda. OŠ Stjepana Radića, predstavljalo je 5 učenika i to Veronika Brečić, 5. b – kategorija maketarstvo i modelarstvo; Petar Blatančić Vuković , 6.a – kategorija graditeljstvo; Ivan Šprlje, 6.b – kategorija modelarstvo uporabnih tvorevina; Ivica Grbavac, 7.a - kategorija strojarske konstrukcije; Viktor Matičević, 7.b - kategorija obrada materijala. Nakon objave rezultata naši su učenici zadovoljni svojim uspjehom. Između 21 učenika koliko ih se natjecalo u svakoj kategoriji Veronika je zauzela 9. mjesto, Petar 16., Ivica 12., Viktor 10., a Ivan 13 mjesto. Pripremati učenike u 5 različitih kategorija sigurno je za nastavnicu Marinu bio veliki izazov jer samo natjecanje za učenike traje 12 sati:  2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja. Međutim, nastavnici Marini državna razina natjecanja nije ništa novo jer je samo u zadnjih deset godina uspješno je vodila  24 učenika do državnoga natjecanja, imala je 3 državna prvaka, 2 treća i 2 četvrta mjesta. Za OŠ Stjepana Radića  ovo je uspjeh bez premca jer je natjecanje iz tehničke kulture natjecanje u kojem postižemo najbolje rezultate, a u Hrvatskoj zajednici tehničke kulture spomen OŠ Stjepana Radića i Metkovića izaziva veliko poštovanje. Jednako poštovanje uživa i naša nastavnica Marina Nikolić, prof.  čiji predani rad, znanje, ustrajnost i volja može poslužiti kao uzor uspješnog rada s učenicima. Našim učenicima i nastavnici Marini čestitamo na postignutom uspjehu i promicanju izvrsnosti i darovitosti učenika OŠ Stjepana Radića i Grada Metkovića. Oni su istinske zvijezde našega grada i doline Neretve.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotagaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 4. 2017.