2. listopada - MEĐUNARODNI DAN NENASILJA

U našoj školi nema mjesta nasilju!

Međunarodni dan nenasilja obilježava se 2. listopada, u spomen na rođendan indijskog borca protiv nasilja i pobornika nenasilnog dolaska na vlast Mahatme Ghandija.

Na žalost otkad postoji svijet postoji i nasilje na njemu. Mnogi od nas nikako ne mogu shvatiti što je to u glavama nekih ljudi što ih tjera na to da budu nasilni prema drugim ljudima. Kada govorimo o nasilju kažemo da se ono dijeli na verbalno i fizičko. U današnjem vremenu  sve je više slučajeva da prijatelj udari prijatelja u školi, da jedni drugima kažu ružne i neprimjerene riječi, da se vrijeđaju na internetu.   Do nasilja najčešće dolazi zbog toga jer se ljudi ne mogu dogovoriti na lijep i miran način. Nasilje nikada neće potpuno nestati i možda ga ne možemo uvijek spriječiti, ali ono što možemo  učiniti je da budemo tolerantniji jedni prema drugima, uvažavamo međusobne različitosti te na taj način utječemo na to da nasilja na ovome svijetu bude što manje.

U OŠ Stjepana Radića i ove će se školske godine poduzeti niz mjera i aktivnosti u kojima će se naši učenici poučavati o nenasilnom rješavanju sukoba i sprječavanju bilo kakvog neprihvatljivog ponašanja.  Kroz Školski preventivni program, satove razrednika, predavanja, radionice i obilježavanje istaknutih nadnevaka kojima se potiče  nenasilno ponašanje, učenici i učitelji  stvarat će miroljubiviju školsku zajednicu.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 2. 10. 2017.