Program ZUBNA PUTOVNICA

Idemo u školu sa zdravim i sretnim osmijehom

Potreba za poboljšanjem oralnog zdravlja u Republici Hrvatskoj na temelju zdravstvenih pokazatelja i lošeg oralnog zdravstvenog stanja, rezultirala je programom pod nazivom »Zubna putovnica«, sukladno Strateškom planu promicanja i zaštite oralnog zdravlja 2015.-2017. godina.

Početkom školske godine 2017./2018. učenici 6. razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj zajedno s drugim aktivnostima školske medicine (cijepljenje protiv hepatitisa B, skrining na skoliozu i sl.) dobiti će obrazac „Zubna putovnica“. Učenici se javljaju doktoru dentalne medicine na pregled i ispunjavanje obrasca te ispunjen obrazac vraćaju školskom liječniku. U drugom polugodištu školske godine 2017./2018. program će se nastaviti za upis u prvi razred osnovne škole kada školska medicina provodi sistematske preglede djece čiji sastavni dio je i pregled kod doktora dentalne medicine.

Cilj programa je poboljšati oralno zdravlje i zdravstveno ponašanje školske djece upućivanjem svih učenika u 6. razredu i kod upisa u 1. razred osnovne škole na pregled doktoru dentalne medicine. Putem „Zubne putovnice“ taj pregled postaje prilika za bolje upoznavanje roditelja i djeteta s doktorom dentalne medicine,  dobivanja osnovnih informacija i smjernica za očuvanje zdravlja zubi i usne šupljine, početak sanacije i dogovor oko kontrolnog pregleda u cilju stjecanja navike redovitih posjeta. Školsko doba je vrijeme kada se trajno stječu navike te stvara briga i odgovornost za zdravlje.

Organizatori programa su Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, Hrvatskom komorom dentalne medicine (HKDM), Hrvatskom liječničkom komorom (HLK) i županijskim zavodima za javno zdravstvo.

Obrazac “Zubna putovnica” za Dubrovačko-neretvansku županiju možete preuzeti OVDJE.

Izvor https://www.hzjz.hr/priopcenja-mediji/zubna-putovnica-2/

Priloženi dokumenti:
Zubna-putovnica_DNZ.pdf (288.58 KB)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 12. 10. 2017.