AFRIČKI TRBUŠĆIĆI

U našoj školi predstavljen projekt Afrički trbušćići

U petak, 23. veljače 2018. godine, Antonia Pejaković, predsjednica Udruge Kolajna ljubavi, je u OŠ Stjepana Radića Metković predstavila projekt za učenike i učitelje Afrički trbuščići  kao i djelovanje Sirotišta sv. Ante u Tanzaniji.

Učenici i učitelji OŠ Stjepana Radića su već u nekoliko navrata prikupljali pomoć za Sirotište sv. Ante u Tanzaniji kojega vode časne sestre sv. Vinka Paulskog uz pomoć volontera iz Udruge Kolajna ljubavi. Sirotište je izgrađeno u Songei, jednom od siromašnijih gradova Tanzanije s velikim brojem siročadi bez odgovarajuće skrbi. Sagrađeno je na crkvenom zemljištu, koje je u tu svrhu darovala Songeanska nadbiskupija i nazvano je po (vjerojatno) najštovanijem svecu kod nas - svetom Anti. Sagrađeno je uz pomoć donacija te se svi troškovi rada osiguravaju donacijama.

Afrički trbuščići projekt je kojim se želi predstaviti rad humanitarne Udruge Kolajna ljubavi učenicima osnovnih škola te ih upoznati s načinom života djece u Sirotištu sv. Ante u Tanzaniji (Afrika). Cilj je osvijestiti važnost, značenje i potrebu za osnovnim potrepštinama, hrani, vodi, struji, koje su u nedostatku u nekim dijelovima svijeta.

Antonia je pohvalila želju i trud učenika, roditelja i učitelja da se uključe u prikupljanje sredstava za potrebe djece u Sirotištu, vlastitim radom i zalaganjem. Na satu razrednika učenici mogu promišljati o načinima na koje se mogu uključiti u projekt i prikupiti novac za afričku djecu. Njihovo mišljenje i prijedlozi bit će najvrjedniji dio projekta, a njima će omogućiti razumijevanje pojma volonterstva te donijeti i osobno zadovoljstvo. U projekt se može uključiti i:

- prikupljanjem plastičnih boca i čepova

- izradom i prodajom suvenira našega kraja

- promoviranjem projekta u svojoj okolini

- organiziranjem aukcija starih predmeta ili dječjih radova

Na kraju se ravnateljica Božena Nikoletić zahvalila Antoniji na gostovanju i pri tome joj poklonila knjižicu o ocu Anti Gabriću koju je škola izdala prije tri godine povodom 100. obljetnice njegova rođenja.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 2. 2018.

« Ožujak 2024 »