DAN ŠARENIH ČARAPA - Najava

Dan šarenih čarapa; Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, koji je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine obilježava se svake godine 21. ožujka. Taj datum (21/3) predstavlja 3 kopije kromosoma 21, koji je jedinstven za osobe s Downovim sindromom. Riječ je o genetskom poremećaju uzrokovanim jednim kromosomom viška, a nastaje u trenutku začeća.

Ime sindroma potiče od engleskog doktora Johna Langdona Downa, koji je 1866. godine opisao sindrom. Down sindrom se smatra jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem dolazi do različitih psihofizičkim poteškoća u razvoju djeteta.

Djeca sa Downovim sindromom ne trebaju biti predstavljena kao ona sa posebnim potrebama, jer i oni baš kao i svi imaju jednake potrebe da žive, jedu, piju, dišu, vole i budu voljeni. O tome koliko ljubavi mogu pružiti ne može se reći u jednom tekstu, jer samo oni koji su poznavali nekoga od njih znaju kakav je osjećaj biti u njihovom okruženju. To su djeca koja su snalažljiva, bistra i sposobna, ali često radi stigmatizacije društva nisu u mogućnosti ostvariti sve svoje potencijale.

Djeca sa Down sindromom ne trebaju biti vidljiva samo 21.3. jer ih društvo ionako previše sakriva. Ne trebaju biti zaposleni tek kao fenomen i rijetkost, već postati ravnopravni dio društva. Djeca trebaju postati ljudi koji će voljeti druge onako kako oni to najbolje znaju.

Zato ih podržite i pokažite i drugima da urade isto. Obucite šarene čarape kako bi simbolizirali različitosti, koje su baš kao i čarape, prepune šarenila i boja. Omogućite im da se osjećaju ravnopravno i prihvaćeno, jer jedino tako možemo funkcionirati kao društvo. Onda kada shvatimo da se razlika ne trebamo plašiti, već ih slaviti kao dar koji pokazuje svu ljepotu ovog svijeta.

Podržite i pokažite i drugima da urade isto. Obucite šarene čarape kako bi simbolizirali različitosti, a osobe s Downovim sindromom ih ni ne mogu upariti.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 19. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »