Školska priredba

NOĆ TAJANSTVA – večer poezije Dobriše Cesarića

Prvi dan proljeća ujedno je i Svjetski dan pjesništva – ove su ga godine učiteljice hrvatskoga jezika u našoj školi odlučile obilježiti stihovima Dobriše Cesarića; u 2017. napunilo se 115 godina od njegovog rođenja. Zaronili smo tako u tajanstveni svijet poezije koja je , kako netko reče, najdivnije traganje i otkrivanje biti čovjekova života i postojanja.

Noć tajanstva Cesarićeve lirike započele su učiteljice hrvatskoga jezika (Tatjana Hazirović-Juračić, Iva Stojić Dominiković, Manuela Šiljeg Malezija, Marijana Gluščević) kazivanjem stihova Pjesme mrtvog pjesnika, a nastavili su je učenice i učenici naše škole od 5. do 8. razreda (toplo nam je oko srca kad vidimo koliko učenika želi kazivati poeziju!). Sve nas je osvojila toplina i dubina njegove poezije koja ima „složenu jednostavnost prirode“: topla je poput topline naranče s juga, tanana poput drhtavih breza, vječna poput slapa koji teče i teče i stvara dugu. Cesarićevi su stihovi puni osebujnoga ritma pa nije čudno da su mnogi uglazbljeni. Tijekom večeri poslušali smo Baladu iz predgrađa u izvedbi Arsena Dedića i neponovljivoga Trubača sa Seine u izvođenju Ibrice Jusića, pjesmu koju mnogi drže najljepšom pjesmom posvećenom teškim životima naših pjesnika daleko od domovine (prateći video pripremila je Ines Vukoja).

Ponosni smo da je ova večer povezala dvije tako blage i mudre osobe: pjesnika i oca Antu Gabrića. Proglašeno je najljepše pismo pristiglo na ovogodišnji natječaj Najljepše pismo ocu Anti Gabriću (Patricija Marković, 5.c, mentorica Marijana Gluščević) i pročitani stihovi jedne od najljepših pjesama – Jedne noći – u kojoj se javlja sjećanje na majku, a otac je Ante tako često isticao kako ga je sjećanje na majku hrabrilo u životnim nedaćama.

Pozornicu je krasio pano što ga je izradio učitelj likovne kulture Ante Leko, voditeljice su bile  Lea Tomas i Mihaela Sulić, a izvođače su na gitarama i klaviru pratile Ena Mijić, Marta Šešelj i Maria Kristina Majčica. Vjerujemo da će i straničnici sa stihovima D. Cesarića (izradili su ih učenici 7.d s razrednicom Ivom Stojić Dominiković i nastavnicom biologije Vesnom Pavlović) sjećati na jednu ugodno provedenu večer.

Do skorog pjesničkog druženja još jednom hvala svima koji su sudjelovali!

Piše uč. hrvatskoga jezika  Tatjana Hazirović-Juračić, prof.

Knjižničarka Ivana Čarapina napravila je fotogaleriju koju možete pogledati klikom na OVDJE.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »