Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom

Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom obilježava se 5. svibnja organizacijom popratnih događanja vezanih uz ovogodišnju temu „Borba za ravnopravnost: Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom u znaku izjednačavanja mogućnosti”.

Rado smo se odazvali na poziv udruge cerebralne i dječje paralize doline Neretve „Leptirići“ na kreativnu radionicu pod sloganom „Usluge u zajednici i jednake mogućnosti“. Radionica je organizirana u gradskom parku, a cilj joj je bio prikazati široj javnosti kako bi sve osobe s cerebralnom paralizom trebale imati jednake mogućnosti obrazovanja kao i sudjelovanja u društvenim, kulturnim i sportskim aktivnostima u zajednici.

Budući da se i u našoj školi susrećemo sa osobama sa cerebralnom paralizom, neophodno je učitelje i učenike kontinuirano senzibilizirati za probleme s kojima se susreću te osobe da bi se poboljšala njihova kvaliteta života.

Kvaliteta života osoba s invaliditetom, kako u gradu Metkoviću, tako i u našoj školi, povećana je posljednjih godina u smislu konkretnih pokazatelja otklanjanja prepreka koje uzrokuju nejednakosti. Najvažnija postignuća povezana su s dostupnijim okruženjem, kontinuiranom prilagodbom i povećanjem pristupačnosti ustanova, osiguranjem dodatne usluge specijaliziranog prijevoza kombijem za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom da bi se mogle koristiti drugim zajamčenim pravima (odgoj i obrazovanje, zdravstvene usluge, zapošljavanje i dr.). Također se kontinuirano ulaže u razvoj kompetencija osoba s invaliditetom uključivanjem u formalne i neformalne edukacije. Za osobe s cerebralnom paralizom najvažnije je da budu aktivno uključene u život i da pohađaju školu s vršnjacima jer će im to, uz svakodnevni terapeutski rad, omogućiti da ostvare svoje mjesto u društvu.

Terapeutkinje Udruge „Leptirići“ ovaj su događaj osmislile kroz kreativnu radionicu u centralnom dijelu parka gdje su se djeca  izražavala likovnim tehnikama na papiru te na balonima. Sportski poligon koji su učenici prelazili uz pomoć svojih asistenata bio je pun pogodak! Sreća, veselje i smijeh odzvanjali su parkom!

Antonela Markotić, prof.reh

objavio: Administrator   datum: 8. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »