POSJET

BUDITE VELIKO SRCE SVAKOGA DANA

Učenici šestih razreda naše škole (i pokoji osmaš) proveli su prijepodnevne sate 24. travnja 2018. god. u Udruzi Otac Ante Gabrić i tako se, zajedno sa svojom učiteljicom Tatjanom Hazirović-Juračić, pridružili obilježavanju Europskog dana međugeneracijske solidarnosti.

Tijekom ove školske godine učenici šestih razreda sa svojom učiteljicom odrađuju projekt „Bake i djedovi u školskim klupama“, čitaju, razgovaraju i pišu o djetinjstvu svojih baka i djedova, a i onih „književnih“ poput dida Drage Ivaniševića ili nonica Drage Gervaisa.

Poželjeli smo dio stihova podijeliti s bakama i djedovima koji redovito borave u Udruzi Otac A. Gabrić i tako se i ove školske godine družiti s njima, obogatiti svoje odrastanje  njihovim životnim pričama. Druženje smo započeli nastupom dramske skupine koja je izvela igrokaz „Gospodin mrak i tri bijela šeširića“ prema tekstu Silvije Šesto. Veseli, maštoviti tekst izmamio je osmijeh na lica gledatelja, a lik mudre bakice probudio sjećanja koja potvrđuju umješnost i mudrost naših baka. U igrokazu su nastupili učenici šestih razreda: Martina Brkić, Maria Jelavić, Lorena Perdeda, Klara J. Pivac, Marta Šešelj, Petra Vladimir i Luka Dadić.

Druženje smo nastavili kazivanjem stihova dijalektnog pjesništva u kojemu je toliko antologijskih stihova, među njima nezaobilazan Moj did D. Ivaniševića – kazivala je Petra Obradović. Nastavila je Ena Mijić – Tri nonice D. Gervaisa nasmijale su i mlađe i starije ( i podsjetile nas kako je slatko gurati nos u tuđe posle). Što se dogodi kad djed zaboravi gdje je ostavio lulu saznali smo iz pjesme Pipa istoga pjesnika, a krasnoslovile su dvije Lucije: Gujinović i Vidović. Pjesmu Fala D. Domjanića mogli smo i zapjevušiti s Mariom Jelavić (mnogi je osjećaju narodnom pjesmom). O ljepoti našega hrvatskoga jezika piše i Vanja Radauš, a gromkim glasom kazivao je Ivan Komazin Prva rič što sam je čuo. Bake i djedovi potvrdili su nam da bude žestokih riječi kada se igra briškula, trešete, ali to ih, naravno, ne priječi u igri; pjesmu D. Gervaisa Trešete  kazivale su Katja Jerković i Maria K. Majčica, učenice osmog razreda.

Priče, stihovi, smijeh, blagoslovi i lijepe želje ispunili su nas radošću i toplinom! Sigurni smo da ćemo se ponovo družiti – nađite i vi način da budete „veliko srce svakoga dana“.

Piše učiteljica hrvatskoga jezika Tatjana Hazirović-Juračić, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 14. 5. 2018.