Građanski odgoj i obrazovanje - PROJEKT GRAĐANIN

ŠKOLSKA ETNOGRAFSKA ZBIRKA- kulturna baština u školskom zagrljaju

U prizemlju škole smjestila se bogata etnografska zbirka koji su s velikim entuzijazmom godinama stvarali nekadašnji voditelji  učeničke zadruge i učitelji likovne kulture Živan Bjelovučić i Lajla Volarević, a danas se o njoj brinu učitelji Ante Leko i Ivana Šiljeg. Predmeti koji su skupljali dugi niz godina pronašli su mjesto u stalnom postavu ove zbirke koja sadrži uglavnom predmete naše zavičajne kulture iz tradicijskog gospodarstva, rukotvorstva, pokućstva, obrta, tekstilnih predmeta i običaja. Zbirka unaprjeđuje spoznaju o potrebi očuvanja etnografske baštine i kulturnog identiteta te je otvoren za sve naše učenike, učitelje i posjetitelje škole u svrhu promicanja razumijevanja svoje zavičajne kulture, kao i učenja i razonode.

Ovih dana posjetili su je učenici Frane Vugdelija, Borna Brečić, Josip Ćerlek, Josip Volarević i Antun Vugdelija s knjižničarkom Ivanom Čarapinom. U sklopu projekta KLUTURNA BAŠTINA NAS OPLEMENJUJE koji učenici s knjižničarkom Ivanom, pedagoginjom Nikolinom i učiteljicom Anom Barbir ove školske godine provode kao projekt iz građanskog odgoja i obrazovanja, istražili su i naučili nazive mnogih predmeta za koje nisu znali kako se zovu i čemu služe. Samo jedan posjet školskoj etnografskoj zbirci bio je dovoljan da učenici obogate svoje znanje iz zavičajne baštine.

Učenici i njihove mentorice pozivaju vas da posjetite i da u našoj etnografskoj zbirci pronađete: gargaše, grebene, sadač, burilo, demežanu, kurdelju, preslicu, stap, sumprešu, sačuru, petrolejku, singericu, kosirić, kosor, srp, gusle, prtvu, bukaru, kablić, verige, prakljaču, sadžak, maše, ožeg, karibitušu, kantar.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 16. 5. 2018.