U našoj školi obilježen Dan neovisnosti Republike Hrvatske

Dana 8. listopada se u Republici Hrvatskoj odlukom iz 2001. godine obilježava Dan neovisnosti, državni blagdan proglašen u čast sjećanja na dan kada je Sabor Republike Hrvatske 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom SFRJ.

Ova izuzetno značajna odluka Sabora donesena je nakon što je prethodnoga dana istekao tromjesečni moratorij na hrvatsku Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti koju je Sabor donio 25. lipnja 1991. godine. Naime, istoga dana kada je na temelju Brijunske deklaracije istekao moratorij na hrvatsku Odluku o samostalnosti, zrakoplovi JNA bombardirali su povijesnu jezgru Zagreba i Banske dvore u kojima je bilo smješteno tadašnje državno vodstvo na čelu s prvom predsjednikom RH, Franjom Tuđmanom. Zbog navedenih okolnosti, te potencijalnih novih zračnih napada na Zagreb, povijesna je sjednica održana 8. listopada 1991. godine u Šubićevoj ulici 29 u Zagrebu, odnosno u podrumskim prostorijama zgrade INA-e.

Odluka Sabora značila je da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, kao i opće nepriznavanje valjanosti pravnih akata bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja kao takva, više ne postoji.

U svrhu obilježavanja ovog vrlo značajnog datuma, članovi povijesne skupine su pod mentorstvom učitelja povijesti izradili i izložili prigodan plakat na prvom katu naše škole.

Piše: Hrvoje Erceg, učitelj povijesti

objavio: Administrator   datum: 11. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »