MATIJA GORJANEC: KAKO REĆI NE?

Dana 4.10.2019. nekadašnji ovisnik Matija Gorjanec (40) održao je predavanje "Kako reći NE"  osmašima naše škole. Matija već 4. put zaredom posjećuje našu školu i druži se s učenicima osmih razreda. Ove godine došao je red i na nas da čujemo što nam ima za reći momak koji se „dignuo iz mrtvih“ . Slušali smo od prethodnih generacija o njemu, no vidjeti ga uživo i čuti njegovo svjedočanstvo bilo je zaista jedno novo veliko iskustvo.

U svojem predavanju Matija je s učenicima podijelio svoju životnu priču i njegovo vlastito iskustvo s drogom i alkoholom. Naime,  Matija kao sportaš i odličan učenik smatrao je da se nikada neće upustiti u nešto nalik tome, no prevario se... Kako bi se uklopio u društvo predao  se alkoholu, cigaretama, a poslije i drogi. Još jedan udarac za mladoga momka bio je gubitak najboljega prijatelja. Sa 17 godina doživio je nesreću i  ostao nepokretan. Shvatio je u što mu se život pretvorio  i koliko je sam donekle kriv za novonastalu situaciju,  te je odlučio pronaći nešto što će ga u cijelosti ispuniti.

Svojim projektom, nama maloljetnicima, želio je dokazati kako nepromišljenim postupcima možemo u sekundi uništiti svoj život, a i život svoje obitelji te kako spriječiti, ili barem smanjiti broj maloljetnika koji će se prepustiti ovisnostima. Također  nas je potaknuo da ojačamo svoje samopouzdanje i ne padamo olako pod loš utjecaj drugih.

Nadamo se da su poslije ovoga svi upoznali vrijednosti života te ga naučili cijeniti. Trebamo imati svoj stav i ne dopustiti nikome da nas usmjeri na pogrešan put i odvuče nam pažnju od dobrih životnih ciljeva.

Iako su mnogi odbijali doći na predavanje, poslije predavanja nisu mogli skriti svoje oduševljenje. Snaga i volja za životom ovoga mladoga čovjeka na sve nas je ostavila velik dojam.

Za kraj možemo samo reći: “ Matija, sretno u daljnjim projektima, a nama svima sretno na životnom putu odrastanja.“

Novinarke: Veronika Brečić, Ana Jelčić i  Ana Kiridžija​

objavio: Administrator   datum: 16. 10. 2019.