Druženje u Udruzi „Otac Ante Gabrić“

PROGUTAJ SRDŽBU

Suradnja učenika i učitelja Osnovne škole Stjepana Radića i Udruge „Otac Ante Gabrić“ nastavlja se i ove školske godine. Učenici 6.d i 6.e razreda sa svojom učiteljicom Tatjanom Hazirović-Juračić boravili su u Udruzi  4. listopada tijekom trećeg školskog sata želeći pokazati dio recitacija i dramskih improvizacija nastalih na satima Hrvatskoga jezika. Učenički radovi potaknuti su pjesmom „Progutaj srdžbu“ Zvonimira Baloga, a njezinu poruku: ružna djela, ružne riječi sramote tebe samog, a ne onog komu su upućene, učenici su htjeli podijeliti i sa starijim osobama u Udruzi koje su im, na temelju svog bogatog životnog iskustva, mogle puno toga reći.

Na vratima Udruge dočekala nas je, kako naš folkloraš Jure Paponja kaže, vesela teta Paula. Ona i učiteljica usmjeravale su razgovor i druženje, što nije bilo nimalo teško, jer je ono, samo od sebe, teklo u ugodnom ozračju. Jure je prvi izrecitirao pjesmu „Progutaj srdžbu“ i zasluženo dobio veeeliki pljesak. Uslijedili su kratki igrokazi u kojima su djevojčice i dječaci prikazali nekoliko najčešćih situacija u kojima se mogu čuti ružne riječi, vrijeđanja i omalovažavanja među osnovnoškolcima. Bake su ih (rekle su da ih slobodno tako zovemo)  oduševljeno pratile prisjećajući se kako je to bilo u vrijeme kad su same bile učenice osnovne škole. Potvrdile su da je i tada bilo ruganja, povlačenja za kosu, pa čak i tučnjava, ali su se i složile s porukom pjesme i savjetovale djeci da se iskreno ispričaju ako se dogodi da nekome nešto loše učine. Još smo se u nečemu svi složili: kako će se dijete ponašati, uvelike ovisi o onome što u svojoj obitelji nauči. Imati „obitelj u srcu“ pravo je bogatsvo, kaže B. Prosenjak u pjesmi, a naša ju je Petra tako izražajno izrecitirala. Svi znamo da su djeca maštovita , kreativna, sposobna za velike i lijepe stvari o čemu govori pjesma „Djeca nose svjetove na dlanu“ koju nam je kazivala Kjara Kežić. A Cesarićevu lirsku minijaturu Tiho, o tiho govori mi jesen krasnoslovio je Mihael Dodig. Krug recitacija zatvorili smo još jednom recitirajući „Progutaj srdžbu“ – poslušali smo  Duju Erjauca.

Budući da 5. listopada obilježavamo Dan učitelja, a među našim bakama, znali smo, ima i učiteljica u mirovini, naša je učiteljica pročitala pjesmu V. Majera „Moj učitelj“. Jedna je baka, prilično razočarana, rekla: “Blago vama učiteljicama, vas pamte, a nas ekonomiste – nitko!“

Druženje je potrajalo i dio velikoga odmora, nije nam se žurilo, ni bakama na tjelovježbu ni učenicima na veliki odmor. Ovo je druženje upriličeno povodom Međunarodnog dana starijih osoba. Sigurni smo da ćemo naći povod da ga uskoro nastavimo jer smo svi, uistinu, uživali. Učiteljica je dobila i poseban dar: gđa Baldina Levantin (rođena 1922.) recitirala joj je pjesmu Đure Sudete. Učenici se nisu mogli načuditi kako ima tako dobro pamćenje!

Piše učiteljica hrvatskoga jezika Tatjana Hazirović-Juračić, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 7. 10. 2019.