preskoči na sadržaj
Vijesti

11. veljače - DAN SIGURNIJEG INTERNETA

KLJUČNI SAVJETI ZA RODITELJE MLADIH YOUTUBERA

Uočili smo kako sve više učenika naše škole želi postati YouTuber, ili već ima svoj YouTube kanal. Na YouTubu, djeca se koriste riječnikom i ponašanjima koje mnogi od njih ne koriste u stvarnom životu.  Kad pogledamo njihove uratke,  zapitamo se koliko uopće poznajemo naše učenike? Koliko im snimanje videozapisa oduzima vremena za obaveze u svakodnevnom životu?  Stoga smatram kako je važno je da su roditelji u to uključeni i dobro informirani. Današnji Dan sigurnijeg interneta je pravi trenutak za osvještavanje  o novom izazovu mladih.

YouTube je jedna od najpopularnijih mreža među djecom i mladima. Popularnija je i od Facebook-a i od Instagrama, a prema zadnjim istraživanjima provedenim u Hrvatskoj – Youtube je najposjećenija društvena mreža za one od 9 do 14 godina. Djeca od najranije dobi počinju koristiti internet, a upravo je YouTube njihova glavna zanimacija. Postavlja se pitanje što ih tamo toliko privlači i koje sadržaje gledaju?

YouTube zvijezde postoje i zarađuju zabavljajući svoju publiku. Najpopularniji su kanali koji prikazuju igranje video igara te ga usputno komentiraju i objašnjavaju, kao i oni u kojima se “zvijezde” izlažu svojoj publici i komentiraju neke uobičajene događaje, prepričavaju priče iz vlastitog života te se zafrkavaju. YouTuberi su uglavnom mladi ljudi koji imaju oko 20 godina.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.


Je li u redu da moje dijete pokrene svoj YouTube kanal?  Iako je to roditeljima strano i s pravom izaziva zabrinutost, djeca vole komunicirati putem videozapisa i doživljavaju to kao način izražavanja, učenja digitalnih vještina i izražavanja svoje kreativnosti.

Sve popularne aplikacije, poput Snapchata, Instragrama i Messengera, omogućuju svojim korisnicima dijeljenje videozapisa, a mnoga djeca imaju i svoje YouTube kanale. Ako ga i vaše dijete želi, primijetite da je dobar znak to što traži dopuštenje. Uz vaše vodstvo i podršku, dijete može snimati i dijeliti  videozapise na siguran način, a to može biti zabavan projekt koji mu u budućnosti može biti i koristan.

Dob djeteta odredit će vaš slijedeći korak. Korisnici YouTubea trebali bi biti stariji od 13 godina, budući da roditeljska tvrtka YouTubea, Google, prikuplja i prodaje podatke svojih korisnika, a djeca bi iz toga trebala biti izuzeta. No nije protuzakonito da djeca mlađa od 13 godina imaju otvorene profile na društvenim mrežama koje prikupljaju podatke o njima, ako su roditelji toga svjesni i s tim suglasni.

Ako odlučite svoje dijete podržati u objavljivanju videa na YouTubeu, možda vam pomognu neki od sljedećih savjeta:

-Ako je vaše dijete mlađe od 13 godina, koristite svoj račun. Imate li Googleov e-mail, automatski se možete ulogirati u YouTube. Jednostavno otiđite na stranicu YouTubea i na njoj se prijavite svojim Gmail računom pa uđite u postavke računa. Obratite posebnu pažnju na opcije učitavanja videa (gdje možete objavljivanje videa ograničiti postavkama privatnosti),  te na komentare, koje možete odobriti prije objave, ili sasvim isključiti. Budete li koristili svoj korisnički račun, vi ćete učitavati videozapise, a vaše dijete može svoju kreativnost i dalje izražavati kroz dizajn izgleda kanala, opise i naravno, same videe.

-Ako ste roditelj tinejdžera, pomozite mu da napravi plan. Pitajte dijete kakve bi sadržaje htjelo objavljivati na svome YouTube kanalu, kojoj se publici želi obraćati, koliko često namjerava objavljivati videe, što misli o oglašavanju i tako dalje.  Razgovarajte o sadržaju – što je prihvatljivo objavljivati na internetu, a što treba ostati dio intime.

-Prilikom pokretanja YouTube kanala, najbolje je započeti sa strogim postavkama privatnosti i publikom ograničenom na prijatelje od povjerenja i članove obitelji, od kojih možete zatražiti konstruktivne povratne informacije o tome što je dobro, a što nije.

-Kada vaše dijete pokrene svoj kanal, ostanite uključeni i ograničite komentare. Neočekivane stvari – dobre i loše, sigurno će se pojavljivati i važno je da dijete zna da se može osloniti na vas i da ima vašu podršku. Posebno je važno pomoći djetetu u nošenju s povratnim informacijama, jer se djeca često iznenade kad ono što su objavili ne izazove pohvale i lajkove, a komentari na YouTubeu mogu biti oštri i povrijeđujući.

-Blokirajte i prijavite nasilnike. Ako netko na YouTubeu uznemirava vaše dijete, možete ga blokirati i prijaviti, kako biste prekinuli komunikaciju s tom osobom.

 

Izvor https://www.medijskapismenost.hr/; https://www.srednja.hr/



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 2. 2020.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju