preskoči na sadržaj
Vijesti

MATEMATIKA JE ZABAVNA

           Dan broja Pi

U matematici postoji jedan poseban broj, tajnovit, utkan u zakonitosti svemira, toliko poseban da čak ima svoj dan! 14. ožujka je dan broja Pi!

Broj Pi (označavamo grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3 odredio kao dan broja Pi.

Pi ima izuzetno veliku primjenu u matematici i fizici. Pojavljuje se u puno važnih formula kao što su formule za površinu kruga i elipse, obujam kugle, valjka i stošca.

Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287 do 212. godine  prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi. Pojavom računala počeli su se obarati rekordi. Godine 1949. računalo ENIAC izračunalo 2037 znamenki broja Pi, a krajem 80-tih broj znamenki premašio je milijardu!! Broj Pi ima beskonačno mnogo znamenki, tako da se i danas nastavlja obaranje rekorda u izračunavanju sve većeg broja znamenki. Danas je već poznato više od 13 trilijuna znamenki!!!

Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja Pi, 14. ožujka,  ujedno i rođendan velikog fizičara Alberta Einsteina.

Same proslave broja Pi su vrlo zabavne, najpoznatija je tradicija pečenja pita. Na dan broja Pi u Americi se pojede veliki broj pita. Pite su došle u vezu s brojem Pi kad je jedan fizičar otkrio da ako se broj Pi u obliku 3.14 pročita naopačke, 3.14 postane riječ PIE (engl. pita).

Broj Pi je mnogima zanimljiv upravo zato što je iracionalan, što znači da ima beskonačno mnogo znamenki koje se ne ponavljaju pravilno. Mnogima je veliki izazov zapamtiti što veći broj znamenki broja Pi. Zapravo, pamćenje broja Pi se pretvorilo u pravo natjecanje, čak (kao i u svakom sportu) postoji svjetska lista najbolje rangiranih! Trenutni rekord iz 2005. drži Chao Lu iz Kine koji je uspio zapamtiti 67890 znamenki broja Pi i tako ušao u Guinnessovu knjigu rekorda. Za taj poduhvat, Chao Lu se pripremao pune 4 godine i uspio izrecitirati bez greške (u prisustvu komisije) 67890 znamenki broja Pi u 24 sata i 4 minute! Učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole Stjepana Radića zajedno su sa svojim učiteljicama matematike upotrijebili maštu te su ove godine, kroz razne plakate, citate, slastice, grickalice i natjecanje, spojili ugodno s korisnim i potaknuli veliki broj učenika na razmišljanje o ovom međunarodnom danu.

Natjecanju u pamćenju decimala broja Pi pristupilo je petnaest učenika.

Najuspješniji su bili:       Luka Gašić , 128 decimala

                                             Mario Veraja, 106 decimala

                                             Lovre Galov, 100 decimala

Nakon niza edukativnih sadržaja počastili smo se ukusnim slasticama i poželjeli jedni drugima „ Sretan Dan Pi! „

Piše učiteljica matematike Marijana Odak Krstičević

Kako je sve izgledalo pogledajte pod OPŠIRNIJE.


“Mašta je puno važnija od znanja. Može se sve znati, ali ništa ne napraviti, dok se sa malo mašte može napraviti sve.”(A. Einstein)

Ako bi i vi hteli u budućnosti proslaviti dan Pi, evo par korisnih savjeta kako to učiniti.

1. Ako još uvijek to ne znate, zabilježite da se taj dan obilježava 14. ožujka svake godine. Postoji i približan Pi dan, koji se slavi 22. srpnja (22/7), što prikazano u razlomku, daje približno broj Pi.

2. Napravite Pi ambijent. Baš kao što ljudi pokazuju božićno drvce i imelu, nose božićnu odjeću i pjevaju božićne pjesme u vrijeme Božića, tako postoji i puno mogućnosti oblikovati okolinu oko vas da podsjeća na broj Pi. Možete, na primjer, nositi majicu s otisnutim Pi, ili ga istaknuti na nakitu. Možete i zaslon na računalu napraviti tako da prikazuje broj Pi, a na taj dan vaša početna stranica na web pregledniku isto tako može početi na 'Pi stranici'.

3. Pretvorite stvari u Pi. Ovaj korak je nužan iz dva razloga. Prvi je da u potpunosti zbunite ljude oko sebe, tako da nemaju pojma o čemu govorite, a drugi je zbog čiste zabave. Jedan od dobrih primjera jest taj da uzmete broj Pi kao mjernu jedinicu pa stvari mjerite u Pi jedinicama.

4. Igrajte Pi igrice i upustite se u matematičke pustolovine. Postoji mnogo načina na koje se možete igrati na Dan Pi. Na primjer, možete održati natjecanje u jedenju pite. Možete igrati igru pitanja i odgovora u trajanju od 3,14 sekundi, ili možete održati natjecanje u tome tko može navesti najviše decimala broja Pi.

5. Jedite jela koja počinju slovima 'pi', poput pite, pizze, pire krumpira i slično. Isto tako možete napisati na kolačima slovo pi i tako obilježiti današnji dan.

6. Otrčite Pi milju, svejedno radi li se o kružnoj stazi ili ravnom komadu dužine 3,14 kilometara.

7. Pogledajte istoimeni film 'TT' (Pi), koji na mračan način govori o matematičaru koji poludi.

8. Možete poslušati pjesme izvođača koje se zovi 'pi' (TT), poput one Kate Bush, koja se nalazi na njezinom albumu Aerial iz 2005. godine.

9. Pomozite u održavanju tradicije Pi dana te osnujte možda i kakav klub za održavanje tog dana.

10. Šećer na kraju - možete se zaručiti, ili oženiti/udati na Dan Pi. Simbolika je tu, jer baš kao što je taj broj vječan i konstantan, takav bi bio i vaš brak.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 3. 2020.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju