Školska psihologinja savjetuje

I UČITI TREBA NAUČITI!

Dragi učenici i roditelji,

S obzirom na cjelokupnu situaciju i novi način odgojno-obrazovnog rada, evo nekoliko savjeta kako organizirati svoje vrijeme za učenje kod kuće.

Prije svega pokušajte pronaći mirnije mjesto u kući gdje možete učiti i izvršavati svoje školske obaveze. Pokušajte smanjiti uzroke koji ometaju koncentraciju.

Izaberite koje vrijeme u danu vam odgovara za učenje. Ovo je individualno, netko bolje uči u jutarnjim satima, netko u popodnevnim. Najbolje vrijeme za učenje je ujutro  od 9 do 11 sati, a popodne od 15  do 17 sati.

Napravite plan što i kada učiti. Gradivo koje vam je teže učite prije. Čitajte naglas kako biste čuli sebe. Odgovorite na pitanja na kraju lekcije. Za uspjeh u učenju nije važna količina vremena utrošena za učenje, već je važan raspored vremena i način učenja.

Koristite se umnim mapama, one nam olakšavaju učenje i pomažu zapamtiti više informacija. Podcrtajte ili označite važne dijelove. Nejasna područja pročitajte ponovno, pažljivo i usredotočeno.

Postavljate sebi pitanja i potpitanja  jer na taj način se aktivno uključujete u sadržaj. Podijelite tekst u manje dijelove, prepričajte ih odvojeno, a na kraju ih sve pročitajte povezano u jednu zajedničku cjelinu.

I naravno, naučeno gradivo odmah ponovite jer kako znamo „Ponavljanje je majka znanja“.

Zbog novonastale situacije moramo biti u izolaciji, ali nemojmo na nju gledati kao gubitak, već priliku da jačamo međusobne odnose. Održavajte kontakte putem društvenih mreža sa svojim vršnjacima, budite podrška jedni drugima.

I za kraj OSTANIMO DOMA kako bismo sačuvali naše zdravlje i zdravlje naših bližnjih, te kako bismo se što prije vratili u školske klupe!

Piše Maja Kapustić Jurinović, dipl. psihologinja

objavio: Ivana Čarapina   datum: 29. 3. 2020.