1. listopada - MEĐUNARONDI DAN GLAZBE

Dana 1. listopada obilježava se Međunarodni dan glazbe.

Idejni tvorac Dana glazbe, slavni virtuoz na violini Yehudi Menuhin, tijekom cijelog života zagovarao je promociju glazbe u svim slojevima društva, kao i UNESCO-ove ideale mira i prijateljstva među narodima. Posebno mu je bilo stalo do glazbeno-umjetničkog poticanja mladih. Njegova je omiljena rečenica glasila: "Iz neke glazbene škole obično ne izlaze kriminalci".

Na današnji dan treba se prisjetiti velikih hrvatskih skladatelja, među kojima se ističe Vatroslav Lisinski koji je 1846. skladao prvu hrvatsku operu Ljubav i zloba. Velikani hrvatske glazbe su Blagoje Bersa, Ivan Zajc, Ferdo Livadić, Božidar Širola, Jakov Gotovac, Fran Lhotka, Ivan Brkanović, Branimir Sakač, Antun Dobronić, Stanislav Prepreka, Krešimir Baranović, Dubravko Detoni, Emil Cossetto, Franjo Krežma, Boris Papandopulo, Anđelko Klobučar, Ivana Lang, Dora Pejačević, Alfi Kabiljo, Pavle Dešpalj, Ljubo Kuntarić, Ivo Malec, Miljenko Prohaska, Josip Magdić, Pero Gotovac, Silvije Bombardelli, Siniša Leopold, Nikica Kalogjera, Arsen Dedić i drugi. Njihova glazbena ostavština pripada hrvatskoj kulturnoj baštini na što smo jako ponosni. Neka njihova djela slušaju se u nastavi glazbene kulture.

Ne smijemo zaboraviti velikog majstora operete, skladatelja Ivu Tijardovića koji je uz svoje najpoznatije operete Malu Floramye i Spltski akvarel, koje se dan danas izvode, skladao i operetu Kraljica lopte posvećenu Hajduku. Tako je NK Hajduk jedini klub na svijetu koji ima svoju operetu.

Sljedeći Menuhinov primjer, od 1975. glazbenici sa svih strana svijeta 1. listopada  obraćaju se upravo najmlađima.

Tako je jedna naša poznata glazbenica uputila čestitku učenicima i učiteljima OŠ Stjepana Radića. Poslušajte klikom na OPŠIRNIJE pa na priloženi dokument.

Sretan vam Međunarodni dan glazbe, vjerujem da ćete poslušati neka djela spomenutih skladatelja.

Jer, glazba je zvonka radost!!!

Učiteljica  raz. nastave Aleksandra Lukić-Skelić

(voditeljica Kulturno -umjetničkog društva OŠ Stjepana Radića)

Priloženi dokumenti:
Cestitka_Danijela_Martinovic.opus (31.54 KB)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 10. 2020.