31. listopada - Spomendan na poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu iz Grada Metkovića

U susret katoličkog blagdana, Spomendana svih vjernih mrtvih učenici i učitelji OŠ Stjepana Radića obilježili su u petak još jedan važan nadnevak koji obilježavamo 31. listopada,  a to je Spomendan na poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu iz Grada Metkovića.

Strahote rata kojima je bila izložena naša domovina u devedesetim godinama prošloga stoljeća, na sreću, današnje generacije nisu proživjele, ali učitelji, roditelji, djedovi i bake naših učenika neumorno ih uče da je slobodna i samostalna Hrvatska najveća je dragocjenost koju imamo i na kojoj nikada dovoljno ne možemo zahvaliti hrvatskim braniteljima, a osobito onima  koji su svoje živote položili na oltar svoje domovine.

Ništa slavnije ne može biti od žrtve vlastitog života koju vojnik daruje svojoj domovini. Najljepše stranice povijesti ovoga grada krase imena branitelja, sinova i očeva, muževa, prijatelja i suboraca čije hrabrosti se spominjemo. Pamtimo imena svojih nadražih glumaca, sportaša i pjevača, ali isto tako važno je zapamtiti i imena 18 hrvatskih branitelja koji su časno i hrabro, svoj život dali za naš grad Metković i domovinu Hrvatsku.

Naši istinski junaci su MARIO BEBIĆ, BORO BREČIĆ, STIPE BULJUBAŠIĆ, MATO DODIG, EUGEN ERJAUC, HRVOJE ILIĆ, MARIO JADREŠKO, IVAN JELINIĆ, MARINKO JURKO, DRAŽEN KOZINA, ANTE KURAN, VICE MAREVIĆ, VLAHO MASLOVIĆ, ANTE PETRUŠIĆ, DRAŽENKO PLEŠE, IVICA PRUSACANTE REBEC i ANTE TASLAK.

I ove godine učenici su uz prigodni program na školskom razglasu koji je pripremila knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl. minutom šutnje odali priznanje našim poginulim sugrađanima, a knjižničarka Ivana pripremila je i filmić kako bi se prisjetili naših hrabrih sugrađana.

Klikom na fotografiju ispod, pokrenite filmić!

Oni koji su poginuli  obvezali su nas  da živu ljubav prema domovini prenosimo od njihovog groba do svakog srca i  da svaki dan ustrajemo biti dobri domoljubi i glasnici veličanstvenih podviga naših branitelja. Svaki dan je nova prilika da dokažemo da mi to i jesmo.

U danima koji su ispred nas, s osobitim poštovanjem sjetit ćemo se svojih najmilijih koji više nisu s nama i pohodit ćemo njihova vječna počivališta, paliti svijeće i nositi cvijeće.

Nemojte zaboraviti zapaliti svijeće i na rivi uz Neretvu, pored Spomenika poginulim braniteljima u Domovinskom ratu iz Grada Metkovića.

.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 31. 10. 2020.

« Ožujak 2024 »