16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Ove školske godine smo i u našoj školi obilježili Međunarodni dan tolerancije. Temeljem izjava, koje su u sklopu eTwinning projekta Me, Myself & I pripremili učenici trećih razreda sa svojim učiteljicama Anom i Ivanom, pedagoginja Nikolina je pripremila materijal za stepenice. Tako se od sada učenici na prvi kat penju stepenicama ljubaznosti, a na drugi stepenicama tolerancije.

Neka nas i riječi malog princa potaknu da budemo ljubazni i tolerantni: „…Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: čovjek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne da sagledati. Oči su slijepe. Treba gledati srcem. …kad čovjek dopusti da se pripitomi, može se dogoditi i da zaplače. …govor je izvor svih nesporazuma. …mnogo je teže suditi sebi samome nego drugima. Ako uspiješ sebi dobro suditi, znači da si pravi mudrac. … nije važno što ja mislim o njemu, važno je što on misli o sebi. Vrijeđanje čovjeka u njegovu dostojanstvu je zločin.“ (Antonie de Saint-Exupery: „Mali princ“)

Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2020.