21. studenoga - SVJETSKI DAN TELEVIZIJE

TELEVIZIJA JE NAŠ PROZOR U SVIJET!

Svjetski dan televizije svake godine se obilježava 21. studenoga.  Ovaj medij danas slavi svoj 100. rođendan. Danas gotovo svaki dom posjeduje televizor, a ako ga i nema, zasigurno posjeduje uređaj preko kojeg mogu gledati različite ekranizacije.

Što se krije iza magičnog ekrana koji nas svakodnevno zabavlja, saznajte u sljedećim zanimljivostima.

Zanimljivosti o televiziji

• Ime televizija dolazi od grčke riječi tele=daleko + latinske riječi visio=gledanje ili prikaz.
  • Samo jednim pritiskom na gumb daljinskog upravljača, možete pogledati kako je čovjek hodao po  mjesecu, otputovati na Sjeverni pol ili poslušati govor ljudi koji nisu u vašoj blizini.
  • 1925. godine Logie Baird je prvi čovjek koji je uspio televizijsku sliku prenijeti na udaljenost od nekoliko metara.
  • Prvi televizori su se počeli prodavati krajem 1920-ih.
  • Prvi televizori su prikazivali slike u crno bijeloj tehnici.
  • Televizori u boji su postali popularni unazad 45 godina.
  • Prvi daljinski upravljač je napravljen 1950. godine i bio je povezan sa žicom do samog televizora.
  • Televizijske emisije raspolažu sa širokim rasponom programa, od vijesti, sportskih kanala, dokumentarnih emisija, reklama, serija i mnogih drugih.
  • Najgledanije TV emisije su najčešće emisije koje prate globalne događaje poput Olimpijskih igara ili Svjetskog nogometnog prvenstva.

U ovim teškim i neobičnim vremenima, televizija je postala naš prozor u svijet.  Televizija nikad nije bila toliko prisutna i važna kao danas kada se čitav svijet, u doba pandemije, udružio te šalje poruke podrške i zajedništva. Televizija pridonosi ljudskim životima, društvu. Medij koji nas svakodnevno zabavlja, rastužuje, informira, obrazuje.

Učenici Osnovne škole Stjepana Radića Metković dali su svoj doprinos u obilježavanju ovoga dana. Školski prigodni pano uredili su: učenica Antea Gujinović, 8.e, učiteljica  hrvatskog jezika Iva Stojić Dominiković, prof. i učitelj  likovne kulture Ante Leko, prof.

Piše uč. hrvatskoga jezika Iva Stojić Dominiković, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 11. 2020.

« Ožujak 2024 »