21. siječnja - Međunarodni dan zagrljaja

Zagrlite nekog – danas je Međunarodni dan zagrljaja!

Međunarodni dan zagrljaja prvi put je obilježen 1986. godine u Michiganu, a obilježava se na današnji datum - 21. siječnja. Zato danas nekoga zagrlite i popravite si dan.

Psiholozi smatraju da nam je dan zagrljaja itekako potreban. Osim stručnjaka, zaključio je to i američki svećenik Kevin Zaborney koji je 1986. godine današnji dan proglasio Međunarodnim danom zagrljaja.

Zagrljaj je nerijetko predmet znanstvenih istraživanja, a najpoznatije je vodio poznati psiholog Jay Gordon. Rezultati kažu da je grljenje povezano s inteligencijom – vjeruje se da će djeca koju roditelji više grle biti inteligentnija od djece koju roditelji grle manje. Osim toga zagrljaji:

• podižu razinu hormona sreće koji popravlja raspoloženje i smanjuje osjećaj osamljenosti
  • jačaju naš organizam u borbi protiv bolesti
  • opuštaju mišiće, smanjuju napetost, pa čak i umanjuju fizičku bol.
  • podižu samopouzdanje i pružaju nam osjećaj sigurnosti.
  • grade povjerenje i jačaju povezanost s ljudima kojima ih poklanjamo.
  • smanjuju razinu hormona stresa i ublažavaju simptome depresije.

Klikom na fotografiju, u prigodnom videu možete doznati koliko nam je zagrljaja dnevno potrebno, upoznati se s bontonom grljenja te vrstama zagrljaja.

Tvrde da pet do šest zagrljaja dnevno može učiniti život dužim i ljepšim. Stoga ne štedite na zagrljajima, jer unatoč epidemiološkim uvjetima svi možemo pronaći  par osoba kojima ih možemo udijeliti. I naravno, ne zaboravite na bonton.

O zagrljajima su istraživali učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama Anom i Ivanom , te pedagoginjom Nikolinom u sklopu eTwinning projekta Me, Myself & I.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 1. 2021.

« Ožujak 2024 »