UČENJE ZA ŽIVOT- INA DOMAĆINSTVO U NAŠOJ ŠKOLI

Ove školske godine u našoj školi održava se nova INA aktivnost - Domaćinstvo. Učenici od 5. do 8. razreda, njih 23, s nestrpljenjem čeka novi sat. Iako se nastava većinom održava „online“, učenici su itekako zainteresirani za nove izazove.

Krajem devedesetih godina predmet Domaćinstvo je ukinut, a neki od sadržaja su sada u planu i programu predmeta: Biologije, Kemije i Likovne kulture. Radi razvijanja sposobnosti za stvarni život, nastavnica Nataša Jakišić odlučila se za ponovno uvođenje predmeta, makar i u obliku izvannastavne aktivnosti. Odaziv i interes učenika je velik, što pokazuju njihovi radovi i prijedlozi za nove sate.

Djeca su već savladala tehnike slaganja salveta za stol te naučila kako se pravilno postavlja stol i bonton. Sudjeluju u projektu „Od nas sve kreće otpad ili smeće“, tako da su zajedno sa učenicima Posebnog razrednog odjeljenja, Likovne skupine i Novinarsko literarne skupine sa svojim učiteljima Antonelom Markotić, Anđelkom Medak i Tomislavom Tomićem izradili božićne i novogodišnje ukrase čijom su se prodajom sakupila novčana sredstva za djecu oboljelu od leukemije i limfoma.

Djecu posebno veseli činjenica da su sve napravili svojim rukama i da ništa nije teško. U životu će im sigurno zatrebati mnoge od stvari koje su naučili na satima Domaćinstva. U prvom obrazovnom razdoblju obrađivani su sadržaji iz dvije teme: PREHRANA I STANOVANJE.

U drugom obrazovnom razdoblju tema koja se obrađuje je ODIJEVANJE. Učenici će usvojiti kodeks odijevanja, upoznati se sa odijevanjem u prošlosti i naučiti jednostavne vještine šivanja.

Pošto je Uskrs pred vratima, ovo je jedinstvena prilika da djeca daju oduška svojoj mašti i naprave zanimljive i unikatne ukrase.

Da bismo vam prenijeli barem mali dio onoga što smo radili,  klikom na sliku iznad možete pogledati video.

Uživajte!

Nataša Jakišić,nast.

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2021.