26. rujna - EUROPSKI DAN JEZIKA

20 godina slave jezične i kulturne raznolikosti

Svake se godine 26. rujna obilježava Europski dan jezika. Na taj se dan slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 jezika i dijalekata, 24 službena jezika EU-a, uključujući hrvatski, i tri pisma. Uz to, u Europi se govori oko 60 regionalnih i manjinskih jezika.

Tri su glavna cilja obilježavanja Europskoga dana jezika:

- očuvanje europske jezične baštine

- poticanje ljudi svih dobi na učenje jezika

- naglašavanje važnosti učenja jezika u školskoj dobi.

Višejezičnost je jedno od temeljnih načela EU-a. Svojom jezičnom politikom Europska komisija promovira višejezičnost i zauzima se za to da svaki državljanin EU-a uz materinski govori još barem dva strana jezika.

U velikoj većini članica Europske unije pravilo višejezičnosti ostvaruje se unutar obveznog sustava obrazovanja tako da uz materinski učenici obvezno uče još dva strana jezika. Kod nas još nije zaživjela ta praksa, nego se učenje drugog stranog jezika temelji na izbornosti, no u posljednjih petnaestak godina ipak se velika većina priklanja trendu višejezičnosti.

Nakon ulaske Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije hrvatski jezik je postao 24. službeni jezik EU. Prema europskom zakonodavstvu, službeni jezik zemlje članice istovremeno je i službeni jezik Unije. Priznanjem hrvatskoga jezika kao službenog on se izjednačava sa svim ostalim službenim jezicima Unije, a građani Hrvatske moći će se na svome jeziku obraćati institucijama EU i dobivati odgovore također na hrvatskom jeziku.

Klikom na OVDJE pročitajte 20  stvari koje možda ne znate o europskim jezicima, a klikom na fotografiju ispod pročitajte zanimljivu knjižicu LARINO JEZIČNO PUTOVANJE KROZ EUROPU i otkrijte jedinstveni identitet i posebnosti europskih jezika.

Poziv na nagradni natječaj

Ove godine, u znak obilježavanja 20. obljetnice  Europski centar za moderne jezike poziva sve vas da sudjelujete na natječaju. Cilj je prikupiti rođendanske recepte iz različitih dijelova svijeta i na različitim jezicima, a zatim 20 najoriginalnijih (i najukusnijih!) Slastica uvrstiti u posebnu knjigu recepata za 20. obljetnicu. Ako želite da vaš rođendanski desert bude uključen, pročitajte sve upute o uvjetima i načinu prijave OVDJE .

Piše knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 26. 9. 2021.