1. listopada - Međunarodni dan glazbe.

Idejni tvorac Dana glazbe, slavni virtuoz na violini Yehudi Menuhin, tijekom cijelog života zagovarao je promociju glazbe u svim slojevima društva, kao i UNESCO-ove ideale mira i prijateljstva među narodima. Posebno mu je bilo stalo do glazbeno-umjetničkog poticanja mladih. Njegova je omiljena rečenica glasila: "Iz neke glazbene škole obično ne izlaze kriminalci".

Prošle godine, na današnji dan, prisjetili smo se velikih hrvatskih skladatelja, klasične glazbe poput Vatroslava Lisinskog, Blagoja Berse, Ivana Zajca, Ferde Livadića, Božidara Širole, Jakova Gotovca, Dore Pejačević, Frana Lhotke, Krešimira Baranovića, Borisa Papandopula i Ive Tijardovića.

Ove godine spomenut ćemo glazbene velikane današnjeg vremena.

Skladatelji koji se bave tradicijskom glazbom su Siniša Leopold, Julije Njikoš, Ljubo Stipišić, Duško Tambača i drugi.

Među skladateljima tzv. lakih nota svakako se  ističu Alfi Kabiljo, Vlaho Paljetak, Ivica Percl, Arsen Dedić,  Đelo Jusić, Stjepan Mihaljinec, Mario Mihaljević, Rajko Dujmić, Dino Dvornik, Nenad Ninčević, Petar Grašo, Nikica Kalodjera,  Zlatan Stipišić Gibonni, Zvonko Špišić, Zdenko Runjić, Tonći Huljić i mnogi drugi.

Neke njihove pjesme imale su velike uspjehe u svijetu i na eurovizijskim natjecanjima, a neke se slušaju u nastavi glazbene kulture.

Sljedeći Menuhinov primjer, od 1975. glazbenici sa svih strana svijeta 1. listopada obraćaju se upravo najmlađima.

Tijekom velikog odmora učenici Oš Stjepana radića imali su priliku poslušati neke od najpopularnijih skladbi današnjice.

U glazbi svi uživamo jer glazba je zvonka radost!

Piše uč. razredne nastave Aleksandra Lukić-Skelić, uč.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 10. 2021.

« Ožujak 2024 »