15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa

Međunarodni dan slijepih i Dan bijelog štapa obilježavaju se u svijetu s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. U današnjem sve gušćem prometu, bijeli štap je pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu, ujedno je i prometni zaštitni znak slijepih osoba.

Dan bijelog štapa prvi puta se je obilježio 1964. godine. Republika Hrvatska se pridružila mnogobrojnim zemljama u obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa 15. listopada 1996. godine kada je taj dan prerastao u Međunarodni dan slijepih. Slijepe osobe obavljaju različite poslove, odlaze u trgovine, banke, u školu, na posao, na fakultet itd. Kako bismo u trenutku susreta sa slijepom osobom mogli uspostaviti kontakt potrebno je savladati neka pravila ponašanja, tj. primjerenog komuniciranja.

U našoj školi smo u sklopu eTwinning projekta „Primjena različitih tehnike učenja“ obilježili Međunarodni dan bijelog štapa s učenicima četvrtih razreda i njihovim učiteljicama Anom, Ivanom, Jelenom, Anikom i Sandrom. Psihologinja Maja i pedagoginja Nikolina su uz primjenu digitalnih sadržaja učenike upoznali s nekim zanimljivostima vezanim za slijepe i slabovidne osobe: što je to bijeli štap, sljepoća, kakvo je Brailleovo pismo, kako uče slijepe osobe, te kako izgleda svijet u očima različitih životinja.

Učenici su imali priliku čitati iz slikovnica na Brailleovom pismu koje smo za ovu prigodu posudili iz Gradske knjižnice u Metkoviću, te iskusiti kako se slijepe osobe kreću koristeći se bijelim štapom. Dobili su korisne savjete o načinima pristupanja i vođenja slijepih osoba, te kako im olakšati svakodnevne aktivnosti, a da pri tome slijepe osobe budu aktivni članovi zajednice.

Kao završnu aktivnost, na satu informatike učenici su radili prigodne plakate u Canvi. Za vas koji želite znati više pripremili smo primjer Brailleovog pisma pomoću kojeg možete napisati svoje ime.

Piše psihologinja Maja Kapustić Jurinović, dipl. psiholog

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 10. 2021.

« Ožujak 2024 »