21. OŽUJKA – SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM

U ponedjeljak 21. 3. 2022. obilježili smo Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Slobodno pogledajte što se to krije iza naših šarenih vrata!

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom za nas je važan jer želimo upoznati svijet s ovim poremećajem i tako potaknuti društvo na veće poštivanje prava ljudi s tim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovoga položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba s Downovim sindromom.

U prosjeku jedno od 650 sve novorođene djece rađa se s Downovim sindromom, kromosomskim poremećajem koji nastaje zbog jednog kromosoma viška ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela.

Budući da postoje tri kopije 21. kromosoma, regularni tip Downova sindroma poznat je i kao trisomija 21.

Zbog toga je i za datum obilježavanja odabran 21. 3. kao simbolično predstavljanje tih triju kopija 21. kromosoma.

Razlog simboličnoga obilježavanja šarenim čarapama jednako je simpatičan – kromosomi malo nalikuju na čarape pa je ovo domišljat način podučavanja da osobe s Downovim sindromom imaju jednu „čarapicu“ više.

Kako smo mi proveli dan i kojim smo se sve aktivnostima bavili s našim učiteljicama: Ivanom Sršen, Jelenom Šalinović, Martinom Živkušić i  Antonelom Markotić uz naše vjerne pomoćnice u nastavi, pogledajte u galeriji slika.

Piše učitelj rehabilitator Antonela Markotić, prof. reh.

Kliknite na fotografiju ispod!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 3. 2022.