23. ožujka - Svjetski dan meteorologije

Svjetski dan meteorologije

Svjetski dan meteorologije obilježava se 23. ožujka jer je na taj dan 1950. god. službeno osnovana Svjetska meteorološka organizacija (WMO), koja okuplja 185 članica. Hrvatska je od osnutka WMO-a surađivala s tom organizacijom, a nakon stjecanja samostalnosti i sama se u studenome 1992. god. učlanila u WMO.

Meteorologija (grč. μετεωρολογία: nauk o nebeskim pojavama) jest znanost o Zemljinoj atmosferi i njezinu međudjelovanju s površinom, grana je geofizike.

Meteorolozi su stručnjaci koji su najpoznatiji po prognozi vremena. Oni prikupljaju podatke o procesima, karakteristikama i gibanjima u atmosferi kao što su temperatura, tlak zraka, vlažnost zraka i brzina vjetra te izvode kratkoročna i dugoročna predviđanja vremenskih prilika. Do tih podatka dolaze mjerenjima na meteorološkim postajama  služeći se različitim instrumentima. Pomoću snimaka meteoroloških satelita prate pomicanje sustava oblaka, razvoj većih oluja, položaj vremenskih fronta, ciklona i anticiklona, vrste oblaka i njihov mogući utjecaj na trenutačno vremensko stanje.

U našoj školi ovaj dan, posebno je obilježila izvannastavna skupina Mali istraživači. Učenici su iskoristili lijep i sunčan dan te posjetili gosp. Dragana Tolića ,motritelja  DHMZ-a i Meteorološku postaju u Metkoviću.

Klikom na fotografiju povećaj!

Upoznali su se s različitim instrumentima koji pokazuju smjer vjetra, mjere količinu padalina i temperaturu zraka... Učenici su aktivno sudjelovali i postavljali pitanja našem domaćinu. Nakon primljenih saznanja, učenici su ispunili svoj motriteljski listić za današnji dan. Susret smo završili pučkim izrekama o mjesecu ožujku.

Bolje da te zmija upekne, nego da te ožujsko sunce ugrije.

Ako te ožujak miluje, travanj te brije.

Ako je ožujak topao, u travnju ćeš navući rukavice.

Piše uč. Ana Ćužić, dipl. uč. razredne nastave

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 3. 2022.