29. travnja- SVJETSKI DAN PLESA

U spomen na francuskog plesača i koreografa Jeana Georgesa Noverrea, 29. travnja svake godine se obilježava Svjetski dan plesa, a još od davne 1982. godine. Od 1999. god. se kontinuirano obilježava i u našoj zemlji. Plesne poruke toga dana šalju se širom planete.

Ove godine u OŠ Stjepana Radića Svjetski  dan plesa obilježili su učenici 2. a, 2. b, 2. c i 3. e razreda te učenici Ritmičke skupine, Recitatorske skupine i Dramsko- recitatorske skupine sa svojim učiteljicama Anjom Batinović, Josipom Đerek, Nikolinom Marušić, Mašom Petrov i Ivonom Vuicom. Pripremili su prigodne sadržaje kroz koje su učenici osvijestili sve blagodati koje plesom možemo dobiti. Ples potiče izdržljivost, pozitivno razmišljanje te dobro raspoloženje. Pomaže u smanjenju stresa, poboljšava učenje, pažnju i koncentraciju te pamćenje. Dokazano je da potiče zdrav tjelesni razvoj, razvoj inteligencije i kreativnosti.

Naši su učenici na satu Likovne kulture obilježili ovaj dan motivom Balerine u pokretu, a izradili su i plakat te  tako oblikovali poruku za sve nas.

Klikom na fotografiju ispod, pogledajte navedene aktivnosti naših učenika.

Tradicija je prenošenje običaja, iskustava i znanja sa starijih na mlađe. Naša domovina bogata je tradicijom plesa, glazbe i narodnih običaja. U svim zavičajima Hrvatske plešu se različiti narodni plesovi i postoji bogata tradicija plesa. Stoga vam malu kap naše tradicije donose učenici 2. a  i 3. e razreda plešući stare splitske plesove i plesove neretvanskog kraja.

Učenici Recitatorske skupine recitacijom Na ples (nepoznatog autora) nas podsjećaju na radost koja se širi plesom.

Twist je ples inspiriran rock'n'roll glazbom. To je vrlo jednostavan ples u kojem trup plesača ostaje miran, a treba vrtjeti zdjelicom, nogama i rukama kružno oko svoje osi. Upravo su u tome uspjeli učenici Ritmičke skupine i svojim plesnim vještinama su nas oduševili.

Hokey-pokey je ples koji brzo osvaja djecu kao i odrasle. Za nas su ga spretno otplesali učenici Dramsko-recitatorske skupine, pjevajući tekst pjesme na engleskom jeziku.

Uživajte i  plešite uz njih!

NA PLES, NA PLES, NA PLES,

GLAZBA ZOVE,

SVI NA PLES!

Piše učiteljica Josipa Đerek, dipl. uč. razredne nastave

objavio: Administrator   datum: 28. 4. 2022.