TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMIH RAZREDA U VUKOVAR

Za ideal slobode, života, zajedništva darovali su se najvrjedniji koji nikad neće zaći u zaborav.  Pod srcem Hrvatske neka mirno živi grad Vukovar zagrljen obalama Dunava i Vuke, zagrljen našom ljubavlju.

Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru obvezna je terenska nastava za učenike osmih razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a 104 učenika OŠ Stjepana Radića  pod budnim okom 7 pratitelja, razrednica i stručnih suradnica (Mirela Raguž, Manuela Šiljeg Malezija, Ivana Šiljeg, Kata Jelačić, Tatjana Hazirović Juračić, Nikolina Vugdelija, Ivana Čarapina),  krenuli su na trodnevnu terensku nastavu u nedjelju 15. svibnja 2022. godine organiziranim prijevozom u 2 autobusa. Učenici su tijekom terenske nastave bili smješteni u hostelu Dubrovnik smještenom u krugu bivše vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, danas Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Terenska nastava u Vukovaru  uključuje učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutom ratu. Učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine.

Nakon ukidanja epidemioloških mjera učenicima je prijalo zajedničko druženje i smještaj u hostelu zbog čega su bili vidno uzbuđeni.

Piše knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.

Klikom na OPŠIRNIJE pročitajte više!

Drugi dan terenske nastave započeo je posjetom Muzeja vučedolske kulture, višestruko nagrađene kulturne institucije u zemlji i inozemstvu, a naši su učenici imali priliku upoznati se s temama koje su  obuhvaćene stalnim postavom kao što su: geološki položaj Vučedola, naziv kulture, najraniji Indoeuropljani, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselja, kuća, odjeća i tkanje, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija. Prilikom posjeta župi sv. Filipa i Jakova učenici su pogledali dokumentarni film "Vukovarska priča" te uz razgledavanje crkve uvidjeli razmjere ratnih stradanja, ali i obnove grada nakon završetka rata. Gradski muzej Vukovar koji je smješten u obnovljenom dvorcu Eltz u mnoštvu prekrasnih muzejski zbirki našim je učenicima omogućio uvid u bogatu kulturnu i etnografsku prošlost koja izgleda zadivljujuće. Uz dozvolu djelatnika Gradskog muzeja osmašica Nika Oršulić zasvirala je vrijednom klaviru i upotpunila divan ugođaj.  Predavanje „Domovinski rat“ učenici su imali priliku čuti u Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar gdje su i smješteni, a upravo je memorijalni centar mjesto koje predstavlja središnju točku svih aktivnosti, lokaliteta i organizacija povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i tragediju Vukovara. Učenici su tako  mogli razgledati nekoliko unutarnjih i vanjskih izložbenih postava: “Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar”, prikaz srpskih koncentracijskih logora “Stajićevo” i “Begejci”, izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu i eksponate na otvorenom.

Posebno emotivan trenutak bio je posjet naših učenika i učitelja obnovljenom Vodotornju koji još uvijek svojim vidljivim ranama i ožiljcima dokazuje uloženi napor i žrtvu svih za slobodnu Hrvatsku.

Kao i prvoga dana u predvečerje učenici su se uputili u središte Vukovara na razgledavanje i osvježenje.

Treći dan terenske nastave bio je predviđen za posjet  memorijalnim lokacijama  uz stručno vođenje te su učenici posjetili Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru podijeljeno u aleje u kojima su vječni mir našli poginuli branitelji, civilne žrtve, umrli hrvatski ratni vojni invalidi i članovi njihovih obitelji. U središnjem dijelu groblja naši su učenici i učitelji iskoristili priliku fotografirati se pored spomenika i  zapaliti svijeće. Pet kilometara jugoistočno od Vukovara nalazi se farma Ovčara koja je u suvremenoj hrvatskoj povijesti ostala zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu. S najvećim poštovanjem učenici su upijali predavanja u Spomen domu Ovčara koji čuva sjećanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice, zatvorene i mučene u bivšem hangaru, a potom pogubljene i zakopane i mjestu masovna grobnica Ovčara gdje su još jednom zapalili svijeće koje je školi poklonila UOSI „Prijatelj“.

Spomen dom hrvatskih branitelja  u Borovu naselju i tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji dojmili su naše učenike, a velika bitka za Trpinjsku cestu podsjetila ih je i na ratna stradanja koja se danas događaju u Ukrajini. Vukovarska bolnica bila je posljednja stranica terenske nastave, a nakon razgledavanja i predavanja o strahotama koje su junački ponijeli ranjeni branitelji i medicinsko osoblje, valjalo je krenuti prema Metkoviću.

Iako učenici tijekom osmog razreda uče o Domovinskom ratu i Vukovaru, terenska nastava im je omogućila da emotivno i zorno dožive komadić svoje nacionalne prošlosti svoje domovine i da iz strahote rata nauče vrijednost mira, ljubavi i poštovanja prema domovini Hrvatskoj.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 25. 5. 2022.