eTwinning projekt SREDNJOKAZ

Kamo poslije osnovne škole?

Tijekom ove školske godine u  sklopu eTwinning projekta Srednjokaz, osmaši su sa svojim razrednicama i pedagoginjom proveli niz aktivnosti u svrhu poticanja učenika na promišljanje o njihovom profesionalnom putu. Završne aktivnosti se provode sada na kraju nastavne godine.

Jedna od aktivnosti je bila video susret s Monikom Mikac, jednom od prvih osoba koja je bila uz Matu Rimca kada je krenuo stvarati globalni uspjeh. Kako je stvarni susret bio u vremenu koji nije odgovarao našim učenicima, učenici su pogledali snimku koja im je bila  naknadno dostupna. Osmaši su sa zanimanjem pratili razgovor, a nadamo se da im je Monikin inspirativni put bio poticajan.

Djelatnici CISOK-a - CENTRA ZA INFORMIRANJE I SAVJETOVANJE O KARIJERI DUBROVNIK našim su učenicima održali predavanje Kamo nakon osnovne škole?  Upoznali su ih sa važnim elementima za odabir budućeg zanimanja, pregledom programa srednjih škola, pregledom deficitarnih zanimanja, bodovanjem za upis, te su im dali upute za daljnje informiranje. Na sličan način je pedagoginja Vugdelija održala predavanje za roditelje kako bi oni zajedno sa svojom djecom mogli na kvalitetan način izabrati srednju školu koju će upisati.

Završna aktivnost je bila izrada vremenske kapsule. Učenici su u pismu pisali svoje želje i očekivanja, savjete i misli vezano za profesionalni i obrazovni put. Razrednice će spremiti pisma u zajedničku kutiju/kovertu – vremensku kapsulu koju će odložiti na dogovoreno mjesto i otvoriti na 10 obljetnicu završetka osnovne škole. Hoće li učenici strpljivo čekati provjeru ispunjavanja svojih planova i očekivanja?

Vjerujemo kako su brojne ovogodišnje projektne aktivnosti pomogle učenicima u donošenju odluke o zanimanju kojim će se baviti barem 40 godina njihovog radnog vijeka.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 31. 5. 2022.