DAN KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE 2022.

HUMANOST POVEZUJE

Kruh je najtoplija od svih riječi.

U njemu je darežljivost Stvoritelja, on je simbol života.

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u našoj školi obilježen je 28. listopada 2022. godine, nakon  tri duge  pandemijske godine. Ovaj dan  iznimno je važan za našu školu, stoga smo posebno sretni i ponosni što se ova tradicija nastavila. U duhu tradicije i ove godine prodajna izložba je humanitarna. Prikupljeni novac odlazi u daleku Afriku, točnije naša škola će preko udruge Zdenac iz Splita sudjelovati u projektu „Kumstvo“. Kumovi doniraju sredstva potrebna za školovanje djeteta te mu na taj način osiguravaju bolju budućnost. Koliko je važno školovanje toliko i naša duhovnost, stoga dio sredstava   donirat ćemo našoj crkvi sv. Ilije  u Metkoviću za obnovu orgulja.

I ove godine naši učenici  potrudili su se  biti kreativni i priredbom zahvaliti svima što su podržali našu humanitarnu akciju. Na samom početku ravnateljica Božena Nikoletić  prigodnim  riječima obratila se učenicima, djelatnicima, roditeljima i svim gostima. Časna Mila Deak s malim zborom i  pjesmom „Tko stvori ovu našu zemlju?“ i „Pjesmom stvorova“ poznatijom kao „Vijek hvaljen budi“ uz pratnju solistica Lane Veraje, Petre Čerlek i Marije Obrvan rekla nam je komu trebamo biti zahvalni i koga slaviti.  U kruhu je toliko žuljeva i muke da pred njih sklapamo ruke, a kako zvuči „Molitva kruhu“ rekli su nam učenici 4.b razreda Ana Marija Kapović, Andrija Petrov i Antonio Žderić koje je pripremila učiteljica Dajana Marinović. Kako nastaje kruh od malog pšeničnog zrna do slasnog kruha na stolu pjesmom „Malo zrno“ , poučili  su nas učenici 2. razreda Petra Leticija Raguž, Iva Mlikota, Natalija Obšivač i Marina Jelinić koje je pripremila učiteljica Ivana Marić. Školski  zbor pod dirigentskom palicom Anite Cuce  Bebić izveo je  pjesmu “Prinosimo kruh”, a na violini ih je  pratio Andrija Petrov. Solistice Luca Bebić ,  Doris Kužić  I Petra Ćelić sa  zborom izvele su  pjesmu “Pođimo za stol” ,  na klaviru  ih je pratila učenica sedmog razreda Lucija Kuzman, a  na flauti Jelena Lazarević I Lucia Primorac. Blagoslov fra Denisa Šimunovića pratila je predivna izvedba  hvalospjeva „Zahvali“malog i velikog zbora sa solisticama Sarom Gujinović  i  Antonelom Perdedom.

Kako bi sve bilo u znaku kruha i zahvalnosti potrudili su se  naše učiteljice  Maša Petrov i Ivana Crnčević koje su sa svojim učenicima uredile prigodne panoe. Naši vrijedni učenici 8.a i 8.c razreda sa svojim razrednicama su se potrudili da nas stolovi dočekaju spremni za dekoraciju. Program su vodile učenice sedmog razreda Lukrecija Bajo i Lucija Martinović koje je pripremila Manuela Šiljeg Malezija. Proslavu Dana kruha koordinirala je učiteljica Aleksandra Lukić-Skelić, voditeljica KUD-a, a konferansu za program napisala je Manuela Šiljeg Malezija. Za predivne fotografije koje ćete s užitkom gledati zaslužan je Foto studio Veraja i naša knjižničarka Ivana Čarapina.

Hvala svima koji su s nama podijelili radost ovoga dana!

FOTOGALERIJU možete pogledati klikom na OVDJE.

Svakim darivanjem, primanjem, lomljenjem i blagovanjem kruha među ljudima će biti životne radosti, razumijevanja i poštovanja.

Piše uč. hrvatskoga jezika Manuela Šiljeg Malezija, prof.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 29. 10. 2022.