PREDSTAVLJENA DJEČJA SLIKOVNICA U IZDANJU HRVATSKIH VODA

U utorak, 3. studenoga 2015. godine u organizaciji Hrvatskih voda održane su radionice za djecu, na kojima nam je sama autorica Marija Vizner predstavila edukativne slikovnice Hrvatskih voda “Život uz rijeku – Poplave” i “Voda izvor života – Zaštita voda”. U njima se kroz zgode neretvanske kornjače i maskote Hrvoja, djeca upoznaju s osnovnim pojmovima upravljanja vodama i sustavom na kojem počiva. Na radionicama su sudjelovale učiteljice i učenici svih trećih razreda naše škole.

Edukativne slikovnice u okviru dječjeg programa Hrvatskih voda imaju za cilj, kroz zabavan i zanimljiv sadržaj praćen avanturama maskote kornjače Hrvoja, educirati najmlađe o ulozi i očuvanju voda, našeg najvažnijeg prirodnog resursa. Nakon kratkog predstavljanja prve slikovnice “Život uz rijeku – Poplave”, djeci je predstavljena i slikovnica pod nazivom “Voda izvor života – Zaštita voda” koja obrađuje tematiku zaštite voda, a svojim još bogatijim sadržajem i dodatcima – posterom i naljepnicama, kroz šarene ilustracije uvodi Hrvoja u nove avanture.

Glavni junak ove slikovnice nije slučajno izabran - Hrvoje predstavlja hrvatsku najugroženiju, strogo zaštićenu kornjaču, koju možemo pronaći tek na nekoliko lokaliteta: na području Konavoskog polja, lokvama u Majkovima i Prljevićima te na području naše Neretvanske doline, dok se za područje Stonskog polja vrsta smatra izumrlom. Ova vrsta primarno je ugrožena uništavanjem staništa na kojem živi.

Čitajući slikovnicu na vrlo poučan i zabavan način, djeca mogu saznati zašto je važno zaštititi i čuvati vode, što su onečišćenja, kako ih možemo spriječiti, što možemo poduzeti u svome domu, te kako možemo štedjeti i koristiti vodu. Svoje znanje mogu provjeriti u zadatcima koji se nalaze na kraju slikovnice. Slikovnica u koricama skriva malo iznenađenje – džep s edukativnim posterom “Zaštita voda” s naljepnicama na kojima su poruke o štednji i očuvanju voda. Učenici su aktivno sudjelovali na radionici, pa su kao nagradu dobili slikovnice. Sa zgodama naše neretvanske kornjače Hrvoja možete se upoznati i u našoj školskoj knjižnici.

objavio: Administrator   datum: 5. 11. 2015.

« Ožujak 2024 »