ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

Program prevencije virtualnog nasilja za učenike petih razreda

Na osnovi inicijative Upravnog odjela za međugeneracijsku solidarnost, branitelje i obitelj Dubrovačko-neretvanske županije, Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije izradio je 2014. godine Program prevencije virtualnog nasilja namijenjen učenicima petih razreda osnovnih škola. Uzimajući u obzir dobre rezultate evaluacije programa provedenog u 2014. godini, u suradnji s Županijskim stručnim vijećem školskih preventivnih programa zaključeno je da se u navedeni program uključe sve županijske škole. Stoga su ove školske godine djelatnice Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije započele s provedbom navedenog programa u Osnovnoj školi Stjepana Radića.

Svrha projekta je razvijanje vještina među učenicima koje će im omogućiti prepoznavanje opasnosti u virtualnom svijetu, ali i uspješno nošenje s istim opasnostima. U listopadu je o opasnostima virtualnog svijeta učitelje upoznala dr. Matija Čale Mratović, specijalist školske medicine. Time je službeno započela provedba projekta u našoj školi.

Vrlo važno je educirati roditelje zbog prevencije virtualnog nasilja i razvijanja prikladnih oblika ponašanja učenika na internetu te su i oni uključeni u pojedine aktivnosti projekta. Roditeljske sastanke održale su naše drage gošće Karmen Kmetović – Prkačin, mag.soc.rada i  Janja Teglović, psihologinja.

Najvažniji su akteri ovih radionica naravno učenici petih razreda koji s velikom aktivnošću i zanimanjem sudjeluju u radionicama.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 9. 12. 2015.

« Ožujak 2024 »