NOĆ MUZEJA

NOĆ MUZEJA U NAŠIM MUZEJIMA

Noć muzeja predstavlja kulturni događaj u organizaciji muzejskih kuća i drugih kulturnih institucija kojem je glavna značajka da su muzejski i drugi izložbeni prostori otvoreni do kasno u noć te da je ulaz potencijalnim posjetiteljima slobodan.

Prva Noć muzeja održana je u Berlinu pod nazivom Lange Nacht der Museen 1997. godine. Zbog iznimnog interesa i načina na koji je ideja o samom događaj realizirana ubrzo se proširio na više institucija i različitih gradova diljem Europe pa i svijeta. Noć muzeja 2016. održat će se 29. siječnja 2016. od 18 sati do 1 sat iza ponoći. Jedanaestu Noć muzeja obilježit će tema pod nazivom Utemeljitelji i reformatori – Josip Juraj Strossmayer, hrvatski mecena.

Arheološki muzej Narona i Prirodoslovni muzej Metković za sve zainteresirane posjetitelje otvaraju svoja vrata u kasnim večernjim satima uz bogati prigodni program i nezaboravan doživljaj do kasno u noć.

U suradnji s profesorima i studentima Prirodoslovno-matematičkog fakulteta iz Zagreba, Prirodoslovni muzej Metković svojim malim sugrađanima daruje predstavu Čarolije u kemiji koja će se u Gradskom kulturnom središtu  Metković održati 29. siječnja 2016. godine u 17.30.
Nema straha od kemije! 'Čarolije u kemiji' tradicionalna je predstava Kemijskoga odsjeka koja se održava jednom godišnje u svrhu popularizacije kemije među djecom.
Glumci, mladi nastavnici i znanstveni novaci Kemijskoga odsjeka prikazat će crnu zmiju, zelenu vatru, plave i crvene boce, krijesnice, obojiti sliku, pomoću magnezija postići će da suhi led gori te tekućim dušikom i vrućom vodom napravili oblak, izazvat će pojavu luminiscencije i spaliti gumene medvjediće.
Prije predstave u prostoru Prirodoslovnoga muzeja za dvije će se skupine učenika u 11.30 i u 12.30 organizirati radionica Duga u epruveti. Na tim će se radionicama djeca na vrlo zanimljiv način susresti s pojmom gustoće, čineći dugu pomoću otopina šećera u četiri dugine boje.
Muzej će u petak, 29. siječnja 2016. godine za sve posjetitelje uz besplatan ulaz biti otvoren od 9 sati do 24 sata.
(preuzeto s https://www.facebook.com/Prirodoslovni-muzej-Metkovi%C)

Arheološki muzej Narona, od otvorenja 2007. godine, sudjeluje u ovoj muzejskoj akciji organiziranjem različitih programa tijekom kojih su održane izložbe, koncerti, prezentacije, kostimirana vođenja po stalnom postavu i druga događanja.

Donosimo i program za ovogodišnju Noć muzeja koja će se održati 29. siječnja 2016. s početkom u 18:00 sati. Ulaz je besplatan!

18:00 – 01:00 h DigitNarona

Predstavljanje projekta digitalizacije muzejske građe izložene u stalnom postavu i muzejske dokumentacije.

19:00 – 19:30 h Novi suvenir – kasnoantička košarasta naušnica

Predstavljanje novog muzejskog suvenira, kasnoantičke košaraste naušnice, izrađene od srebra s pozlatom, a replika je zlatne naušnice koja je pronađena prilikom arheološkog istraživanja naronitanskog Augusteuma.

19:30 – 20:00 h Specijalno vodstvo

Specijalno stručno vodstvo kroz stalni postav na temu Arheologija nekad i danas.

20:00 – 01:00 h Edukativna info točka

Predstavljanje edukativne info točke u stalnom postavu muzeja kroz vizualizaciju prostora hrama s 3D prikazima carskih kipova. Putem “touch screena” posjetitelji će moći jednostavnom navigacijom posebno oblikovane aplikacije pregledavati 3D modele svakog kipa i podatke koji se vežu uz pojedine kipove.

21:30 – 22:00 h Specijalno vodstvo

18:00 – 01:00 h Akcijska prodaja suvenira

Prodaja određenih muzejskih suvenira i publikacija po promotivnim akcijskim cijenama.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 1. 2016.

« Ožujak 2024 »