Projekt NERETVANSKI ĐIR

Neretvanski đir – pticama i kukcima mir

Učenici 2. a razreda sa svojom učiteljicom Anom Barbir pokušavaju na različite načine doprinijeti zaštiti i smanjenju odlaska ptica i kukaca iz delte Neretve. Prije početka projekta educirali su se u Prirodoslovnom muzeju o životu i važnosti kukaca u prirodi, ali i njihovoj važnosti za ljude. Također su se upoznali s vrstama ptica u dolini Neretve, s njihovom zaštitom te s načinom hranjenja.

Sudjelujući u maškarskim radionicama Prirodoslovnoga muzeja, na kojima su djeca pod stručnim vodstvom učila kako izraditi pokladne maske s likom ptice, učenici su započeli svoje praktične aktivnosti. Maske su poslije prezentirali u aktivnostima pokladnoga tjedna. Pokušali su i na taj način probuditi u lokalnoj zajednici potrebu za zaštitom i brigom za ptice i kukce ovog osebujnog staništa.

Nakon što su uz podršku roditelja prikupili potrebni materijal za izradu hranilica,  kućica za ptice i hotela za kukce (drvene palete, stari crjepovi, stare opeke, drvene oblice, grančice, slama, ovčja vuna, snopovi šupljih stabljika trske ili drugog bilja, suho lišće, češeri, stara kora drveta), učenici su se sa svojom učiteljicom  „bacili“ na posao. Vremenske prilike im baš nisu išle na ruku, te su se akivnosti iz veljače protegle i na početak ožujka, ali volja nije jenjavala.

Kada su od masti i različitih vrsta pticama dragih sjemenki napravili smjesu, utisnuli su je u šupljine otvorenoga češera. Tom istom smjesom pravili su grude i stavljali ih u mrežaste vrećice. Hranilice su obješene u školskom vrtu.

Uz pomoć školskoga domara Zvonke Mateljka, učenici su od prikupljenog materijala napravili kućice i hotel za kukce te su sve postavili u školskom vrtu. Oko hotela su posađene lukovice koje će cvasti u ljetnim mjesecima kako bi hotel postao pravi mamac za kukce. Učeničku radost i veselje u izradi novih nastambi ništa nije moglo pomutiti. Preostalo je „samo“ održavanje nastambi i nadopunjavanje hranilica dok ne počnu rasti prirodne ptičje hranilice.

Učenici 2.a razreda sa svojom učiteljicom Anom  na ovaj način, dakle, žele doprinijeti zaštiti i smanjenju odlaska ptica i kukaca iz delte Neretve, a tri  važna pravila za brigu o svom okolišu žele podijeliti s cijelom zajednicom:

1. Ništa u prirodi nije ružno, sve je jedinstveno na svoj način.

2. Sve u prirodi ima svoju svrhu, ništa nije nekorisno.

3. Ono što nije dobro za ljude nije dobro ni za koga drugoga u prirodi.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 3. 2016.