Međunarodni matematički projekt

Projekt Sierpinski  Carpet

U  šk. god 2015./ 2016.,  64 učenika  OŠ Stjepana Radića iz Metkovića (4.c r, 8.d i 8.e) sudjelovali su u međunarodnom  Sierpinski Carpet projektu čiji je autor José Luis Rodríges Blancas, profesor matematike na katedri  Sveučilišta  u Almeriji (Španjolska). Poljski  matematičar Waclav Sierpinski  prvi je opisao taj fraktal 1916.godine, a temelji se na kvadratu (nulta iteracija) koji se dijeli na 9 manjih kvadrata čije su duljine stranica 1/3 početne stranice. Središnji kvadrat se oduzme, a postupak se ponavlja na preostalih osam (druga iteracija). Svaka nova iteracija je osam puta veća od prethodne. Sierpinski Carpet nastaje nakon beskonačnog broja iteracija. Zadatak svih sudionika je bila izrada četvrte iteracije – „ matematičkog tepiha“ pomoću dvobojnih naljepnica kvadrata duljine stranice 2 cm i predložaka. Učenici su kroz radionice, individualni i timski rad pokazali urednost, preciznost, kreativnost i suradnju. Osim toga, osvijestili  pojam fraktala koji se temelje na samosličnosti te su kroz integrirane sadržaje uočavali, promatrali, prepoznavali, opisivali i izrađivali fraktale  koji se nalaze u raznim oblicima u svijetu koji nas okružuje i u nama.

Učenici 4.c  razreda s učiteljicom Marijanom Curić, kroz nastavu matematike integrirali su sadržaje na temu  Kvadrat i pravokutnik te su pomoću geometrijskog pribora crtali kvadratnu mrežu 1. i 2. iteracije, prikazivali je u dvije boje, izračunavali su opseg i površinu prvih četiriju iteracija, uočavali odnose duljina stranica u svakoj iteraciji, zaključili su koliko je naljepnica potrebno za svaku iteraciju, a za samostalni zadatak imali su  na osnovu prethodnih aktivnosti istražiti kako bi izgledala peta iteracija. Na satu Likovne kulture slagali su „Sierpinski stones“ , fraktale od obojenih kamenčića i od kartona izrađivali Sierpinski trokut. Na satu Hrvatskog jezika pričali su  o obavljenom zadatku. Sat razrednika obogatili su internetskim stranicama projekta te su promatrali što rade druge škole u projektu.

Klikni na fotografiju i pogledaj fotogaleriju!

Roditelji i učenici, po želji, izradili su uskrsnji  blagdanski Sierpinski kolač.

Učenik 4.c razred Zdravko Brozović sa svojim je roditeljima izradio fraktal 2 iteracije od drveta.

Učenici 8. d razreda, s učiteljicom matematike Marijanom Odak Krstičević, pomoću geometrijskog pribora, nacrtali su Pitagorino stablo kao primjer fraktala, a kroz nastavu Biologije, s učiteljicom Vesnom Pavlović, crtežima su prikazali dijelove u našem tijelu i u prirodi koji se temelje na samosličnosti te su radove izložili u obliku plakata. Izrađeni  „matematički tepih“ (Sierpinski carpet) poslan je na  Sveučilište u  Almeriju (Španjolska)  gdje će 13. svibnja 2016.god. biti izložen u palači Mediteran među 512 ostalih koji tvore ogroman fraktal sedme iteracije velik 43, 74 metra uz stotu obljetnicu opisivanja tepiha Sierpinskog.

Klikni na fotografiju i pogledaj fotogaleriju!

Na internetskim stranicama projekta naš je tepih uvršten je među najbolje „matematičke tepihe“ https://topologia.wordpress.com.

Koordinator projekta za OŠ Stjepana Radića Metković je učiteljica Marijana Curić.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 29. 3. 2016.