DOGAĐANJA

Kliknite na OPŠIRNIJE i pročitajte više o detaljima susreta s poznatim pjevačem!

Povodom obilježavanja 1. travnja ili Dana prvotravanjske šale školska knjižničarka Ivana je našim učenicima i učiteljima priredila vrlo uvjerljivu smicalicu i šalu. Naime, preko školskog razglasa obavijestila je učenike da će se u našoj školi održati odabir talentiranih pjevača koji bi u sljedećoj sezoni htjeli sudjelovati u popularnoj televizijskoj emisiji Zvjezdice. S puno detalja i uputa, pozvala je sve zainteresirane učenike da se prijave i pokažu svoje pjevačko umijeće ispred popularnog Luke Nižetića. Svi koji su povjerovali, a takvih je u školi bilo mnogo, nasjeli su na ovu slatku prvotravanjsku šalu. Naravno, neki su bili i malo razočarani jer im se ideja svidjela.

Prvotravanjska šala označava običaj kada osobe 1. travnja jedni drugima smišljaju bezopasne smicalice ili objavljuju krivotvorene ili lažne novosti, priče ili informacije. Korijeni prvotravanjskih šala do danas nisu potpuno razjašnjeni, međutim, prema jednoj od vjerojatnijih teorija one se povezuju s prelaskom s Julijanskog kalendara na Gregorijanski u 16. stoljeću kojim je Nova godina umjesto 1. travnja počinjala 1. siječnja. Kako u to vrijeme još nije bilo dnevnih novina i interneta,  vijesti o promjeni sporo su se širile. Francuzi su stoga ljude koji su i dalje obilježavali Novu godinu 1. travnja ismijavali kao prvotravanjske budale. S vremenom su i sve druge teme postale predmetom zafrkancije.

Danas je dan šala i smiješnih smicalica. Što još čekate? Uživajte u prvotravanjskim šalama, neka one budu smiješne, originalne i bezazlene.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 4. 2016.