Projekt MEDIJI NAŠI SVAGDAŠNJI

Razgovor s potpredsjednikom Vlade Božom Petrovom

Učenice sedmih razreda naše škole Paula Kozina, Lana Oršulić, Ana Putica i Mia Sršen, u sklopu projekta Mediji naši svagdašnji, u pratnji svoje mentorice pedagoginje Nikoline Vugdelije razgovarale su s gospodinom Božom Petrovom, potpredsjednikom Vlade RH. Učenice će ovaj projekt predstaviti na ovogodišnjoj Državnoj smotri iz građanskog odgoja i obrazovanja.

Prije svega predstavile su mu svoj projekt koji se bavi nedostatkom medijske pismenosti u današnjemu društvu, pozitivnim i negativnim obilježjima medija te problemom elektroničkoga nasilja. Potpredsjednik im je rekao kako smatra da je problem prisutan, ali da šira javnost nije dovoljno upoznata s njim. Kako kaže: „Pojedinci ne znaju kakav utjecaj mogu imati njihovi neprimjereni komentari objavljeni bilo putem društvenih mreža ili putem različitih portala.“ Gospodin Petrov se slaže da mediji imaju dvije strane; loša strana je to što neki mediji i novinari namjerno daju lažne informacije ili zbog nedostatka informacija nadopune izjavu svojom verzijom priče, a dobra strana je ta što bi mediji trebali biti borci za istinu i kontrolni mehanizam svega onoga što se događa u društvu. Kao član Vlade smatra da bi se vlast trebala baviti medijskim obrazovanjem mladih, ali i starijih uzrasta, no to je teže jer su to već uvelike formirane osobe.

U tome kontekstu, dotaknuo se i kurikularne reforme i spomenuo kako je pozitivno što se jedan veliki dio reforme odnosi na uvođenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavu. Istaknuo je i činjenicu da je nebitno je li netko javna osoba ili ne jer je svatko odgovoran za svoje oglašavanje preko medija. A njemu kao javnoj osobi mediji često pokušavaju prodrijeti i u privatni život koji koliko može ipak pokušava zaštiti.

Za kraj je gospodin Petrov našim sedmašicama poručio da u budućnosti djeluju javno, ali da ne posustaju ukoliko dožive prigovore, jer koliko god nekolicinu ljudi tuđi uspjeh raduje, toliko su drugi zbog njega ljubomorni. Učenice su se zahvalile gospodinu Petrovu na vremenu koje je izdvojio za njih, kao i na korisnom i ugodnom razgovoru.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 2. 5. 2016.