ŠAH

ŠAHOVSKI TURNIR

učenika osnovnih škola Metkovića, Opuzena i Ploča

Ljepota šahovskog poteza nije u njegovom izgledu, već u misli koja stoji iza njega. (Aaron Nimcovič)

Šah se igra već stoljećima i može se reći da je to svakako jedna od najpopularnijih igri na svijetu. Iako šah može izgledati kao jednostavna igra za neke, zaista treba uložiti puno truda kako bi izašli kao pobjednici. Znaju to najbolje učenici iz osnovnih škola iz Metkovića, Opuzena i Ploča koji su se okupili u petak, 6. svibnja 2016. u OŠ Stjepana Radića koja je organizator turnira i jedina metkovska škola koja ima šah kao izvanastavnu aktivnost. Odaziv je bio  velik, čak 35 učenika i učenica od 1. do 8. razreda. Šah na velika vrata opet ulazi među mlađu populaciju, a tri sata igre, koliko je trajao turnir, bez upotrebe računala i mobitela, dovoljno govori koliko je turnir bio zanimljiv i uzbudljiv.

Kako se u OŠ Stjepana Radića već treću godinu održavaju izvannastavne aktivnosti pod nazivom Škola šaha, voditelj i vanjski suradnik g. Slavko Baklar s velikim entuzijazmom i voljom pristupio je podučavanju tajnama i vještinama ove stoljetne igre. Kroz istaknute projekte osigurala su se sredstva za kupnju potrebnih šahovskih ploča i figura, a posljednjim projektom Povezivanje i promocija igre šaha sa susjednim školama, namjera je voditelja popularizirati šah među vršnjacima iz šire lokalne zajednice kako bi se možda u budućnosti stvorila predispozicija za otvaranje šahovskog kluba.

Šahovski turnir u petak pokazao je da postoje u budućnosti i realne šanse za to, jer Metković i okolica imaju ogroman šakovski potencijal u osnovnoškolskom uzrastu. Nakon 7 odigranih kola, između 35 natjecatelja,  najuspješniji je bio Luka Rastočić, učenik 8. razreda OŠ don Mihovila Pavlinovića, a odmah iza njega uslijedila su tri učenika iz OŠ Stjepana Radića: Marin Klusurić (5.c) zauzeo je  drugo mjesto, Tomislav Šutalo (7.a) treće, a Marin Deak četvrto. Najbolje plasirana učenica je također učenica OŠ Stjepana Radića Valentina Šutalo (4.a). Najuspješnijim učenicima nagrade je dodijelio g. Slavko Bakalar, a čestitala im je i zamjenica ravnateljice Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl. kojoj je pripala čast otvoriti turnir i povući prvi potez.

Čestitamo organizatorima i voditelju škole šaha g. Bakalaru na izvrsno pripremljenom turniru, šahistima na lijepoj i zanimljivoj  igri, a sve koji šah vole ili koji šah žele bolje upoznati pozivamo na novi turnir, i to ekipni šahovski turnir, koji će se odigrati u OŠ Stjepana Radića 27. svibnja 2016. godine

Pa neka sad netko kaže da je šah igra za starce!

U šahu kao i u životu, nikad ne budite u žurbi da učinite nešto što se ne može ispraviti. (Kelly Atkins)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »