IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Naši učenici na izložbi KLIKNI NA SPOLIJ u Arheološkom muzeju u Vidu

Povodom Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja 2016. godine, Arheološki muzej Narona organizirao je izložbu Klikni na spolij u sklopu Edukativne muzejske akcije Klik na kulturni krajolik. Učenici osnovnih i srednjih škola svoja su istraživanja jedinstvenog naronitanskog krajolika predstavili izlaganjem plakata. Cilj izložbe bio je osvijestiti učenike o vrijednosti zavičajne baštine, posebno baštine antičke Narone.

Na izložbi sudjelovali su učenici Roko Ljuban, Petar Obradović, Šimun Petrušić i Toni Žderić  iz 7.d razreda uz svoju mentoricu Mandicu Boras, prof. Učenici su istraživali miljokaze Narone, s naglaskom na miljokaz koji je kao spolij ugrađen unutar Erešove kule. Miljokazi su kameni stupovi kojima su obilježene najvažnije rimske ceste te se njima određivala udaljenost od glavnog grada provincije ili od Rima. Postavljani su u razmacima od jedne rimske  milje (1481 m). Ceste su omogućile rimskim legijama da lako stignu u najudaljenije dijelove Carstva i u njima utvrde rimsku vlast. Od tih popločenih glavnih cesta odvajale su se mnoge manje ceste i putevi kojima se iz rimskih provincija moglo doći u Rim. Tako je s vremenom nastala izreka Svi putevi vode u Rim.

Tijekom istraživanja učenici su shvatili vrijednost antičke Narone te da  treba raditi na očuvanju takve baštine. Učenici su izlagali svoju temu na izložbi, nakon čega je uslijedio obilazak muzeja i Vida. Osim izložbe  i obilaska muzeja, učenike je najviše dojmila Erešova kula koja predstavlja svojevrsni epigrafski muzej na otvorenome. Uz četvrtu helenističku kulu na jugozapadnom dijelu gradskih zidina, don Bariša Ereš sagradio je Erešovu kulu u razdoblju od 1825. do 1851. godine. U  kulu su uzidani brojni latinski natpisi i drugi spomenici antičke Narone te su na taj način sačuvani od uništenja i zaborava.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 23. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »