Projekt MEDIJI NAŠI SVAGDAŠNJI

DRŽAVNA SMOTRA PROJEKATA IZ PODRUČJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

„Ovo je 18. godina otkad radimo Državnu smotru projekata iz područja Građanskoga odgoja i obrazovanja. To je posebno važno jer smo danas postali punoljetni i jako puno mladih je prošlo ovakvo iskustvo učenja… Nadamo se da ćete ovo iskustvo koristiti u izgradnji svoje osobnosti i da ćete postati aktivni i odgovorni građani“, istaknula je gospođa Nevenka Lončarić Jelačić, viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje, na početku Državne smotre projekata iz područja Građanskoga odgoja i obrazovanja koja je 21. svibnja 2016. godine održana u Zagrebu. Smotru su organizirali Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta  s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva, a sudjelovale su naše učenice Paula Kozina, Lana Oršulić, Ana Putica i Mia Sršen koje su predstavljale projekt MEDIJI NAŠI SVAGDAŠNJI. Njihove su mentorice  Nikolina Vugdelija, prof. i Ines Vukoja, prof.

U prostoru Gornjogradske gimnazije  i Gimnazije Tituša Brezovačkog  okupilo se mnoštvo učenika i njihovih mentora iz cijele Hrvatske koji su predstavili najbolje projekte, a među njima su bili učenici i mentori naše škole s projektom „Mediji naši svagdašnji“. I ove je godine odaziv bio prilično velik, što govori o promicanju kvalitete života i temeljnih ljudskih vrijednosti te njihova življenja u svakodnevnoj praksi.

U uvodnom dijelu prigodnoga programa sudionike su između ostalih pozdravili Jadranka Žarković-Pečenković, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, te Ines Loknar, predstavnica Ureda Vlade RH za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, koja je istaknula da je uvjerena kako će članovi povjerenstava imati priliku čuti zanimljiva obrazloženja problema s kojima se susreću mladi građani i vidjeti poticajne prezentacije, ali i rješenja tih problema. Nakon glazbenoga i scenskoga nastupa domaćina, učenici su pred Prosudbenim povjerenstvom, istaknutim predstavnicima znanstvenog i javnog života, predstavljali projekte i pokazivali koliko su bili poduzetni i uspješni u ulozi građana u rješavanju problema svoje lokalne zajednice.

Naše učenice Paula Kozina, Lana Oršulić, Ana Putica i Mia Sršen nakon višemjesečnoga rada na projektu sa svojim mentoricama Nikolinom Vugdelijom i Ines Vukojom  izvrsno su prezentirale svoj projekt Povjerenstvu, koje su činili gospođa Ružica Šimunović, gospođa Željka Travaš i gospodin Antonio Perković. Objasnile su im zbog čega je medijska nepismenost postala jedan od najvećih problema današnjice i zašto je važno da mladi samostalno mogu razlikovati pozitivne i negativne strane medija. Naime, današnja se djeca već od najranije dobi susreću s medijima i više vremena provode uz medije nego što ga provode u školi. Zbog toga se s razlogom kaže kako djecu sve više odgajaju mediji, a ne roditelji ili učitelji. U našoj zajednici, kao ni u cijeloj Hrvatskoj, ne postoji dovoljna svijest o potrebi pojačanoga uključivanja medijskoga odgoja i medijske kulture u redovitu nastavu. I vlast se treba uključiti u rješavanje ovoga problema jer je dužna spriječiti svaku vrstu nasilja i osnažiti dječja prava, a uz udruge civilnoga društva moraju se jače uključiti i obrazovne ustanove. Projektom poput ovoga podiže se razina svijesti o potrebi uvođenja medijskoga odgoja u cjeloživotno učenje. Za vrijeme rada na ovome projektu učenici su razvijali svoje istraživačke vještine, stjecali iskustvo javnoga nastupa i građanski odgovornoga ponašanja. Upoznali su funkcioniranja više vrsta medija izravno sudjelujući u stvaranju medijskoga sadržaja. Također su saznali kako medije ispravno koristiti za svoju dobrobit te na taj način podići svijest o medijskim procesima. Roditelji i učitelji kao sekundarni korisnici ovoga projekta, sudjelovanjem u projektu naučili su zaštititi djecu od negativnih sadržaja koji se na medijima nalaze te im pomoći da budu sigurniji i odgovorniji korisnici (novih) medija.

Članovi Povjerenstva bili su oduševljeni projektom pa su za naše učenice imali samo riječi hvale. Posebno su pohvalili izlaganje naših učenica i sveobuhvatnost problema kojim su se bavile, a koji je raširen u cijeloj Hrvatskoj. Najprije je gospođa Željka Travaš pohvalila učenice i projekt: „Već samim time što ste prepoznali to kao problem i počeli istraživati i svojim vršnjacima to objašnjavati, što ste pokušali utjecati na njih, učinili ste veliku stvar. To je zaista pohvalno…“ S pohvalama je nastavila i gospođa Ružica Šimunović: „Vi ste kompleksnost ovoga problema obuhvatili od A do Ž. Vaš projekt nadilazi ono što vi u 7. razredu možete napraviti, ali vaš je trud tim veći. Sve pohvale vama i vašim voditeljicama.“

Pune dojmova nakon predstavljanja projekta i pohvale članova Povjerenstva, učenice su uživale u posjetu Hrvatskome saboru koji je organiziran u sklopu Smotre te u ljepotama i znamenitostima glavnoga grada Hrvatske. U Metković su se vratile s puno lijepih uspomena te sa željom da ovakvo što ponove i sljedeće godine.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »