Susret s književnikom Zlatkom Krilićem

U ponedjeljak, 30. svibnja 2016. godine održan  je u školskoj knjižnici OŠ Stjepana Radića književni susret za učenike 5. i 6. razreda s književnikom, najmlađim hrvatskim dječjim klasikom, Zlatkom Krilićem. Opušten, vedar i vječno nasmijan, jedan od omiljenih dječjih pisaca, odmah je na početku susreta  spontanim, neposrednim i zaigranim pristupom, osvojio svoju mladu publiku te izrazio radost što opet dolazi u našu školu nakon 10 godina. Čitajući ulomke iz svoje zbirke priča za djecu  Veliki zavodnik, Krilić je u svom prepoznatljivom i luckastom stilu, izmamio osmjehe naših učenika koji su prepoznali da ispred njih stoji pisac s velikom ljubavi prema djeci i mladima, a njegovih je čak 6 knjiga uvršteno na popis osnovnoškolske lektire.  Djeca su već na početku druženja prepoznala Krilićevu energiju pa se nisu susprezala dizati ručice i postavljati  pitanja.

A pitanja su bila raznolika; od onih klasičnih – kada i kako je počela pisati te gdje pronalazi teme pa sve do onih neobičnijih i osobnijih. Cijeli događaj, kako je bilo i za očekivati, pratile su salve smijeha i vedro ozračje.

Knjižničarka Ivana Čarapina je  u suradnji s izdavačkom kućom Alfa organizirala  ovaj susret te je istaknula: „Najstalnija  kulturna djelatnost školske knjižnice su književni susreti, koji  su vrlo korisni događaji jer približavaju djeci knjigu kroz razgovor s njezinim autorom. Upoznajući autora, učenik upoznaje pozadinu samog djela, ulazi u onu dubinu pročitanog koju ne dobiva čitajući samu knjigu. Možemo se pohvaliti da su generacije naših učenika imali priliku upoznati istaknute hrvatske dječje autore čija se djela čitaju u školskoj lektiri poput Ante Gardaša, Sanje Pilić, Božidara Prosenjaka, Nade Mihoković Kumrić, Maje Brajko-Livaković, Šime Storića, Jadranka Bitenca, Branke Primorac i drugih."

Na kraju susreta književnik je, okružen hrpom učenika, rado  podijelio  autograme za dugo i lijepo sjećanje, a nerijetki su bili oni koji su željeli fotoaparatom ovjekovječiti susret s ovim posebnim gostom.

Bili su to trenuci koje će djeca trajno usaditi u svoja sjećanja, bili su to oni trenuci kojih se posebno sjećamo kada odrastemo, trenuci koji nas inspiriraju, potiču, otvaraju nove svjetove – trenuci u kojima nam se čini da je sve moguće.

Pogledajte  ostale fotografije klikom na OPŠIRNIJE!

Iz životopisa književnika

Zlatko Krilić rođen je u Osijeku 1955 godine. Živi na relaciji Zagreb -London i profesionalno se bavi književnošću. Jedan je od najčitanijih i dječjoj publici najomiljenijih pisaca. Djela su mu zastupljena u mnogim udžbenicima, a šest je njegovih knjiga u programu obvezatne lektire u osnovnim školama. Prema knjizi dr. Stjepana Hranjeca Dječji hrvatski klasici Zlatko Krilić najmlađi je klasik hrvatske književnosti.

Član je DHK (Društva hrvatskih književnika) i HDDU (Hrvatskog društva dramskih umjetnika).

Do sada je objavio knjige:

PRVI SUDAR, zbirka priča; ČUDNOVATA ISTINA, roman; POČETAK POVIDBE, pripovijetke; VELIKI ZAVODNIK, zbirka priča; ZABRANJENA VRATA, roman; ŽIVI PIJESAK, roman; ZAGONETNO PISMO, roman; KAZALIŠTE LUTAKA I DRUGI IGROKAZI, zbirka igrokaza; JAJE, pripovijetka; HOD, igrokaz; ZLATNO SRCE NIKOLINO, pripovijetka; KRILATE LUTKE, zbirka igrokaza; PRIPOVIJETKE, izbor priča; ŠALJIVE PRIČE I PRIČE BEZ ŠALE, priče; KRIK, roman.

Igrokazi i drame izvedenu su mu u brojnim profesionalnim kazalištima u Hrvatskoj i u inozemstvu u više od dvije tisuće izvedbi. Izvedeni su mu slijedeći scenski tekstovi: USKOČKA KAPA, JAJE, KAZALIŠTE LUTAKA ,OTPUSTI NAM DUGE NAŠE, HOD, RUŽNO PAČE, ZLATKO SRCE NIKOLINO, IZNENAĐENJE!, BAJKA O DIVU, TKO TO NOSI DAROVE, KundK CABARET, TO JE RAJ LUTKO MOJA, JACK POT- ZLATNA PUNICA. Neke od uprizorenja sam je i režirao. Osim spomenutog piše i za televiziju, radio i film, a djela su mu prevedena na češki, poljski, slovenski, njemački, makedonski, esperanto, talijanski jezik, engleski i japanski jezik.

Za svoj književni rad rad primio je više nagrada među kojima su najznačajnije   ''Nagrada Ivana Brlić Mažuranić'', '' Grigor Vitez''.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 31. 5. 2016.