Projekt ZDRAV ZA 5!

...TI ODLUČUJEŠ!

Naša je škola i ove godine prigodno obilježila Mjesec borbe protiv ovisnosti pa je tako u sklopu projekta Zdrav za 5 policijska službenica za preveciju u policijskoj postaji Metković, gospođa Ivana Bajo, od 21. do 23. studenoga održala predavanje o ovisnostima učenicima osmih razreda.

U prvome dijelu predavanja učenici su imali priliku čuti o najzastupljenijim ovisnostima kod mladih, kako izgleda put do ovisnosti te koji su najčešći razlozi zbog kojih mladi posežu za supstancama i aktivnostima koje ju  izazivaju. Većina mladih ima dojam da se ovisnost događa negdje drugdje, no ona je oko nas i samo jedna nepromišljena odluka može nam promijeniti život.

Službenica je učenicima poručila kako oni odlučuju kako će se u određenim situacijama postaviti, no također im je naglasila kako osoba postaje kazneno i prekršajno odgovorna s navršenih 14 godina života te da posljedice svog ponašanja u mladosti možemo osjećati cijeli svoj odrasli život. Posljedice ovisnosti tako mogu biti teška bolest, kao npr. kod pušenja, ali problemi vezani uz alkohol počinju i puno prije same ovisnosti. Tako je osoba pod utjecajem alkohola sklonija počinjenju kaznenog djela, ali i lakše postaje žrtva kažnjivih ponašanja. Najčešća kažnjiva ponašanja mladih u kojima alkohol ima važnu ulogu su nasilje, uništavanje imovine, imovinski delikti i prometne nezgode. Učenici su upoznati i sa zakonskim propisima vezanima uz konzumiranje alkohola od strane djece i maloljetnika. Drugi dio predavanja započeo je radionicom Subotnja večer, tijekom koje su učenici radili u grupama. Nakon toga, čuli su nešto i o vršnjačkom nasilju, s naglaskom na cyberbullying. Učenicima je bilo neobično čuti da je njihov potencijalni nasilnik 24 sata dnevno uz njih – njihov mobitel. Od policijske službenice dobili su i nekoliko vrijednih savjeta u vezi korištenja društvenih mreža.

Policijska službenica na kraju je predavanja istaknula važnost zdravog provođenja slobodnog vremena,  a dobro i kvalitetno se možemo zabaviti i bez cigareta i alkohola. Svma je poručila - ti odlučuješ!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 25. 11. 2016.