2018-03-21 13:04:05

POČETAK PROLJEĆA

Postoje dvije različite metode za određivanje početka i kraja godišnjih doba - astronomska i meteorološka metoda. Meteorolozi se vode meteorološkim sezonama, koje se temelje se na godišnjim padanjima i rastu temperature te stanju atmosfere. Meteorološka sezona koordinira s kalendarom kako bi godišnja doba podijelila na četiri tromjesečna godišnja doba. Korištenjem ovog sustava godišnja doba su definirana kao: Proljeće (ožujak, travanj, svibanj), ljeto (lipanj, srpanj, kolovoz), jesen (rujan, listopad, studeni) i zima (prosinac, siječanj, veljača). Ovim sustavom proljeće počinje 1. ožujka i traje do 31. svibnja. Druga metoda izračunavanja godišnjih doba se temelji na astronomskim sezonama. Oni se odnose na položaj Zemljine orbite u odnosu na Sunce, uzimajući u obzir ravnodnevicu (kada je duljina dana točno jednaka duljini noći) i solsticij (najduži i najkraći dani u godini).

Tehnički rečeno, astronomski kalendar utvrđuje godišnja doba prema tome kad Zemljina rotacijska os bude na 23,5 stupnjeva u odnosu na orbitu oko Sunca. Razlog zbog kojeg prvi dan proljeća nije uvijek isti dan je nesavršenost našeg kalendara i eliptičnosti Zemljine orbite oko Sunca.

Prema ovoj metodi proljeće ove godine u naše krajeve dolazi 20. ožujka 2018. godine u 17.15 sati. Kako se istoga nadnevka obilježava i Međunarodni dan sreće možemo na kraju ustvrditi da smo sretni što je stiglo proljeće.  Nije nam poznato koja metoda predviđa snijeg jer u Metkoviću prvi dani proljeća prolaze u znaku sniježnih padalina!


Osnovna škola Stjepana Radića Metković