2018-10-02 08:34:00 2. listopada – MEĐUNRAODNI DAN NENASILJA Sila je oružje slabih; nenasilje je oružje jakih.“ (Gandhi)
Međunarodni dan nenasilja obilježava se svake godine 2. listopada, na dan rođenja Mahatme Gandhija, jednog od vođa pokreta za nezavisnost Indije i začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora. Generalna skupština UN-a 2007. godine ustanovila je obilježavanje Međunarodnog dana kao priliku za širenje poruke nenasilja rezolucijom koja potvrđuje univerzalnu važnost principa nenasilja. Važno je istaknuti da je Gandhi bio prvi čovjek u povijesti koji je proširio princip nenasilja od pojedinca do društvene i političke razine. Nasilje možemo definirati na sljedeći način: Polazeći sa stajališta suvremene psihologije, mogli bismo nasilno ponašanje definirati kao svaku reakciju (fizičku ili verbalnu) izvedenu s namjerom da se nekom drugom nanese šteta ili povreda bilo koje vrste, bez obzira je li ta namjera do kraja realizirana.
Kada osoba koja ima problem s drugom osobom ili je u konfliktu s njom rješava tu situaciju koristeći tehnike koje ne uključuju nasilje, govorimo o nenasilnom ponašanju, odnosno o nenasilju. Često se može čuti da je nenasilje izbjegavanje ili ignoriranje problema, no ono je zapravo način na koji se problem želi riješiti bez upotrebe sile. Zato, biramo nenasilje u odnosu prema drugima. |
Osnovna škola Stjepana Radića Metković |