2019-02-18 09:17:36

MALA AKADEMIJA FINANCIJA - edukativni projekt

Učenici naše škole su uspješno prošli prvi krug natječaja Mala akademija  financija  -  Učim i štedim-znam da vrijedim. Izabrani  su među 20 škola  koji će sudjelovati u drugom krugu natječaja, odnosno 10 škola u svojoj kategoriji (5. i 6. razred). U tim, koji  su nazvali Radićevci, uključeni su učenici 5.a razreda sa svojim mentoricom Nikolinom Vugdelijom.

Večernji list d.o.o. je u suradnji s Udrugom društva za upravljanje mirovinskim fondovima, Ekonomskim fakultetom i Ministarstvom obrazovanja u listopadu 2018. raspisao kreativni nagradni natječaj Mala akademija financija  za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Tema natječaja je FINANACIJSKA PISMENOST. Natječaj se je raspisao u svrhu skretanja pozornosti učenika i njihovih roditelja na važnost štednje za budućnost i mirovinu, poticanja obitelji na usvajanje navika štednje te poticanja kreativnosti i stvaralaštva kod djece. Natječaj traje od listopada 2018. do svibnja 2019., a odnosi se na cijelo područje Republike Hrvatske.

Prvi krug natječaja je trajao od 31. listopada do 31. siječnja 2019., a odnosio se je na prijavu osnovnih škola na natječaj. Među osamdeset pristiglih radova od kojih su se svi ocjenjivali u tri elementa - kreativnosti, poštovanju forme i kvaliteti ispisanog sadržaja - stručni žiri, koji čine Dijana Bojčeta Markoja, direktorica Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, Eva Horvat, članica Uprave Raiffeisen društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, Marko Košiček, glavni savjetnik Ministarstva znanosti i obrazovanja, Nevenka Lončarić Jelačić, viša savjetnica za nacionalne programe Agencije za odgoj i obrazovanje, Andrea Lučić, docentica Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Dajana Barbić, docentica Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Lana Kovačević, novinarka Večernjeg lista i Mislav Šimatović, zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista, imali su zadatak izabrati najboljih deset radova u svakoj kategoriji koji ulaze u nastavak natječaja.  Prijavljene škole su  poslale po jedan esej u kategoriji 1 (5. i 6. razred) i / ili u kategoriji 2. (7. i 8. razred). Tim je moglo sačinjavati minimalno 20 učenika, a maksimalno 35 učenika. Najkreativnijih 20 radova, po 10 u svakoj kategoriji,  je ušlo u drugi krug nagradnog natječaja. Učenici naše škole predstavljaju primorsko područje, jer su jedini među izabranim timovima iz primorskog kraja, iz najjužnijeg područja Lijepe naše.

Drugi krug nagradnog natječaja traje od veljače 2019. do kraja ožujka 2019., a odnosi se na edukacije učenika koje će će provesti docentice Ekonomskog fakulteta iz Zagreba doc. dr. sc. Dajana Barbić i doc. dr. sc. Andrea Lučić prema udžbeniku o osobnim financijama za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola Novac i ja, odobrenom od Ministarstva znanosti i obrazovanja. Edukacije će biti prilagođene dobnoj skupini učenika (5.- 6. razred i 7.-8. razred).  Svi sudionici edukacija dobit će certifikat za sudjelovanje na edukaciji.

Treći krug nagradnog natječaja će trajati od 1. travnja do 15. svibnja 2019. U tom razdoblju prijavljeni timovi koji su nazočili edukaciji o financijskoj pismenosti trebaju poslati svoj rad na zadanu temu nagradnog natječaja. Kreativan rad na temu financijske pismenosti može biti napravljen u jednoj od tehnika: crtanje, fotografija, videofilm, pjesma, strip, kombinirane tehnike. Nagrada za dva najuspješnija tima (po 1 u svakoj kategoriji) uključuje nagradu u vrijednosti od 15.000 kuna za školu te tablet uređaje za svakog učenika koji je sudjelovao u pobjedničkom timu.

Nadamo se kako će naš tim biti uspješan i u sljedećim krugovima. No, učenici su svjesni problema s kojima se susreću njihovi roditelji i oni već sada znaju da ne žele biti nespremni za ono što im život nosi. Zbog svega navedenog prilika za učiti o financijama im je već nagrada, a ujedno i neizostavni dio škole za život.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.


Osnovna škola Stjepana Radića Metković