2019-03-14 22:09:50

14. ožujka - DAN BROJA PI

Zašto je Dan broja π (Pi) zanimljiv?

Smatra se da nijedan broj, simbol ili oznaka nisu pobudili toliki interes javnosti kao čuveni broj π ili Pi.

Ova matematička konstanta π (što je grčko slovo koje se čita pi) ima svoj dan. Obilježava se 14. ožujka (odnosno 3/14 po američkom načinu pisanja datuma), zato što su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu. Na današnji dan, prošle godine umro je Stephen Hawking, a prije 138 godina rođen je Albert Einstein. Moglo bi se reći da je svemir odlučio povezati dvojicu velikih fizičara i znanstvenika.

Pi konstanta definirana je kao odnos opsega i promjera kruga, koji iznosi približno 3.14159. Kažemo približno jer je pi dosad izračunat u više od tri bilijuna znamenki iza decimalnog zareza. Broj π često se naziva Ludolphov broj po nizozemskom matematičaru Ludolphu koji je “pješsice” (oko 1600. g.) odredio 35 prvih decimala broja π.

Prvi koji je odlučio proslaviti Dan broja pi bio je fizičar Larry Shaw, 1988. Sa svojim je kolegama promarširao kružnom dvoranom u muzeju Exploratorium u San Franciscu, nakon čega su jeli voćne torte. Svjetski rekord u broju zapamćenih decimala broja pi drži Lu Chao. Prema Guinnessovoj knjizi rekorda on je zapamtio 67,890 znamenaka, za što mu je trebalo 24 sata i 4 minute da ih izrecitira.

Postoji Klub prijatelja Pi, čiji je cilj podržati, unaprijediti i slaviti duh broja Pi.

 


Osnovna škola Stjepana Radića Metković