2019-04-23 15:15:00

23. travnja - SVJETSKI DAN AUTORSKIH PRAVA

Svi uživamo u čitanju novog književnog djela, gledanju filma ili predstave, slušanju glazbe, igranju igrica, fotografijama na internetu i mnogim drugim vidovima autorskih djela. Kreativnost stvaratelja ovih djela obogaćuje društvo, ali im osigurava i određena prava. Uz svjetski dan knjige 23. travnja obilježava se i Dan autorkih prava. Autorsko pravo je pravo koje uživaju stvaratelji (autori) djela (autorska djela), a koje im daje isključivo pravo korištenja ili odobravanja drugima korištenja svog djela, a uključuje i sustav zaštite tih prava. Autor bilo čega je vlasnik svog djela i ima neotuđivo pravo raspolaganja njime, pa i isključivo pravo objave djela. U digitalnom dobu pitanje autorskih prava postaje još složenije, a građani, osobita djeca i mladi, nisu dovoljno upoznati u kojom mjeri i na koji način koristiti tuđa djela. Mnogi ponekad uopće ne razmišljaju o tome krše li svojim ponašanjem nečija autorska prava, a to čine svakodnevno. Primjerice, video s YouTubea ili link na objavu nekog medija dozvoljeno je objaviti i za to nećete snositi posljedice (osim ako se radi o neprimjerenom sadržaju ili govoru mržnje). Isto vrijedi i za „dijeljenje“ („Sharing“) objava prijatelja pritiskom na polje „Podijeli objavu na svom profilu“ – jer će se, u tom slučaju, ispod vašeg imena pojaviti i ime originalnog autora sadržaja. Međutim, slike i tekstovi kopirani, primjerice – u Facebook status – moraju biti potpisani ukoliko sami niste autor. U suprotnom, netko bi vas mogao prijaviti za kršenje autorskih prava. Više o autorskim pravima možete pročitati na Portalu za škole, tj. klikom na  OVDJE.

Kako zaštititi autorsko djelo?

Sve što je materijalno i opipljivo može biti zaštićeno - slike, tekstovi, zvuk, izvorni kod, pokret, miris... Sve to možete napisati, nacrtati, fotografirati, projcirati, snimiti na audio/video vrpcu, CD, postaviti na nekom internetskom servisu i to je ono što vaš rad čini opipljivim.
Ideju (koja nije materijalizirana, dakle samo je u vašoj glavi) nije moguće zaštititi, pa ako ispričate nekome svoj naum, a taj netko to izvede prije nego vi stignete, nemate se na temelju čega žaliti. Samim time što ste napravili neki rad, on je zaštićen tzv. copyrightom.  Ako želite drugima dati do znanja da je sve što ste objavili vaše, dovoljno je da negdje, npr. na dnu stranice, fotografije i sl. napišete "Copyright © 2019. Vaše Ime". Godina koju navedete je ona u kojoj je nastao vaš rad, a vaše pravo ističe tek za 70 godina  nakon vaše smrti.


Osnovna škola Stjepana Radića Metković