2022-02-14 09:21:00

Dan sigurnijeg interneta u našoj školi

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Ove školske godine se je u našoj školi Dan sigurnijeg interneta protegao na cijeli tjedan. Pedagoginja Vugdelija je 7. veljače organizirala Županijsko stručno vijeće za građanski odgoj i srodne međupredmetne teme na temu „Sigurnost na internetu“  sa sljedećim dnevnim redom:

1. Medijska pismenost "Djece medija"-od teorije do prakse, prof. dr. sc. Danijel Labaš, predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu i pročelnik Odsjeka za komunikologiju Hrvatskih studija

2. Preuzimanje informacija s interneta i autorsko pravo, Ivana Čarapina, prof i dipl. bibl.

Putem aplikacije ZOOM na skupu je sudjelovalo 56 odgojno-obrazovnih djelatnika.

S učenicima četvrtih i osmih razreda održana je radionica na Satu razrednika na temu sigurnosti na internetu. Učenici su upoznati sa pravilima za sigurni pristup internetu, te opasnostima koje vrebaju ukoliko se toga ne budu pridržavali. Pedagoginja Vugdelija je pripremila i prigodnu infografiku koja je podijeljena učenicima. (Pogledaj pod OPŠIRNIJE)

Učenici osmih i sedmih razreda: Borna Brečić, Jakov Petrov, Josip Volarević, Antun Vugdelija i Frane Vugdelija, s pedagoginjom Nikolinom su izradili strip u digitalnom alatu na temu super junaka koji spašava Internet.

U petak, 11. veljače 2022. godine je za učenike petih razreda A smjene je održana interaktivna digitalna predstava ‘Abeceda interneta’, koju Ana Vilenica i Tomislav Krstanović u suradnji s A1 Hrvatska i Centrom za sigurniji internet izvode u osnovnim školama diljem Hrvatske. Predstava se sastoji od edukativnih i zabavnih videoklipova o povijesti interneta, cyberbullingu, krađi identiteta, likeovima i osobnoj vrijednosti te o lažnim vijestima na internetu, a namijenjena je prvenstveno učenicima viših razreda osnovne škole. Mnogi učenici su se nakon odgledanih klipova javljali za riječ i spremno govorili o svojim iskustvima s različitim oblicima elektroničkog nasilja.

Nadamo se kako će provedene aktivnosti osvijestiti učenicima dobre i loše strane Interneta i pomoći im da se osjećaju bezbrižno u virtualnom okruženju.

Piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.


Osnovna škola Stjepana Radića Metković